Wydarzenia 18 Apr 2016 | Redaktor
Modlitwa z okazji 670. urodzin Bydgoszczy

W bydgoskiej katedrze 17 kwietnia modlono się w 670. rocznicę urodzin miasta. Eucharystii z udziałem przedstawicieli władz, pocztów sztandarowych, duchownych oraz świeckich przewodniczył biskup ordynariusz Jan Tyrawa.

Pasterz diecezji podkreślił, że refleksję nad rocznicą istnienia Bydgoszczy chciałby wpisać w kontekst wielkich uroczystości, które były przeżywane w związku z 1050. rocznicą chrztu Polski. – Pragnę zauważyć, że chrześcijaństwo, które wówczas zaistniało, stworzyło także warunki i zasady budowania miast – mówił.

Hierarcha przypomniał, że chrześcijańskie miasta w znaczący sposób różnią się swoją koncepcją od osad starożytnych. – To miasta chrześcijańskie – ograniczone wówczas do Europy – stworzyły szczególną atmosferę, filozofię i punkt wyjścia dla uniwersalnego rozwoju. To miasta, które służyły mieszkańcom, ich duchowemu rozwojowi – przypomniał.

Biskup ordynariusz polecił modlitwie mieszkańców Bydgoszczy oraz tych, którzy nim rządzą, dbając o „żywy organizm, który wymaga pielęgnacji, rozwoju, troski i odpowiedzialności”.

Król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie 19 kwietnia 1346 roku. Akt lokacyjny wystawiony w Brześciu Kujawskim nadawał gminie miejskiej prawo magdeburskie.

jm

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor