Wydarzenia 9 May 2016 | Redaktor
Modlitwa na terenie byłego obozu koncentracyjnego w Smukale

Przedstawiciele władz miejskich, wojsko, wierni oraz byli więźniowie zgromadzili się 7 maja na wspólnej modlitwie pośród mogił na terenie byłego obozu koncentracyjnego w Smukale Opławcu.

Organizatorem uroczystości był Polski Związek Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych Oddział Kujawsko-Pomorski. – Gromadzimy się co roku na szczególnej ziemi, w szczególnym miejscu. Wspominamy wielkich bohaterów, którzy nie wyrzekli się polskości. Doświadczyli tego, co znaczył prawdziwy patriotyzm, ponosząc za to wszystko cenę więzienia, a nawet utratę życia – powiedział proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego ks. Grzegorz Roman.

Ze spisanych wspomnień Franciszka Wojczyńskiego można dowiedzieć się że w obozie w Smukale panował straszny głód. „Dawano nam na tydzień takie dwa chlebki na osobę, jak były dwie osoby, to trzy chlebki tylko. One były pieczone z trocin i ziemniaków. Zjadało się to... Jak otrzymywaliśmy, to zjadało się na kolację. Raz się człowiek najadł.” – napisano na stronie poświęconej zapomnianym obozom nazistowskim.

Obóz przejściowy dla wysiedlonych został utworzony we wsi Smukała pod Bydgoszczą 1 września 1941 roku. Początkowo podlegał Centrali Przesiedleńczej w Gdańsku, a następnie został przejęty przez gestapo. Między październikiem 1941 a styczniem 1942 roku był podporządkowany komendantowi obozu Stutthof. Od września 1942 był filią obozu w Potulicach. Ogółem przez obóz przeszło ponad cztery tysiące osób, zmarło zaś siedemset.

mj

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor