Wydarzenia 25 Jan 13:04 | Marta Kocoń
Młodzi modlą się o odrodzenie życia religijnego [ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

– Święty Józef pokazuje, że życie można przeżyć jako misję – mówił ks. Piotr Wachowski. W sobotę (23 stycznia) rozpoczął się cykl modlitw o odnowienie życia religijnego, zatytułowany „Serce Ojca”.

Nazwa cyklu nawiązuje do Listu Apostolskiego papieża Franciszka „Patris corde” („Ojcowskim sercem”), poświęconego św. Józefowi. 

– Papież Franciszek daje nam św. Józefa jako pewnego orędownika na trudne czasy – mówił ks. Piotr Wachowski. I cytował fragmenty listu:  

„Ileż osób codziennie praktykuje cierpliwość i napełnia innych nadzieją, starając się nie siać paniki, ale współodpowiedzialność. (...) Ileż osób modli się, ofiarowuje i wstawia w intencji dobra wszystkich”. Wszyscy mogą znaleźć w św. Józefie, mężu, który przechodzi niezauważony, człowieku codziennej obecności, dyskretnej i ukrytej, orędownika, pomocnika i przewodnika w chwilach trudnych”.

Papież nazywa także św. Józefa „Ojcem umiłowanym”. Za św. Pawłem VI zauważa, że ojcostwo św. Józefa wyrażało się w uczynieniu ze swojego życia służby Mesjaszowi.

Choć służba nie kojarzy się dziś dobrze, tłumaczył ks. Wachowski, to św. Józef jest przykładem, że może ona być bezinteresownym darem, świadomie wybranym,który „porywa”, fascynuje innych. – Święty Józef pokazuje, że życie można przeżyć jako misję, czyli jako coś niesamowicie pięknego i wartościowego – podkreślał.

To właśnie szczególnie przez wstawiennictwo św. Józefa – Opiekuna Kościoła – chcą modlić się organizatorzy cyklu. Główną, obok intencji osobistych, intencją czuwań jest odnowienie życia religijnego, zwłaszcza wśród osób młodych, przeżywającego trudności m.in. w związku z pandemią.

Czuwania będą odbywać się raz w miesiącu, w różnych kościołach Bydgoszczy. Pierwsze miało miejsce w sobotę (23 stycznia), w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Męczenników. 

W programie przewidziane są: konferencja, modlitwa z towarzyszeniem śpiewu, adoracja Najświętszego Sakramentu oraz błogosławieństwo. O oprawę muzyczną czuwań dba akademicki zespół Amen+.

Artykuł pierwotnie opublikowany na tygodnikbydgoski.pl. Tytuł został zmieniony.

Zdjęcia: Anna Kopeć.

 

Marta Kocoń

Marta Kocoń Autor

Sekretarz Redakcji