Wydarzenia 14 Mar 2016 | Redaktor
Misterium w Górce Klasztornej – pierwsza odsłona

**Po raz kolejny na terenie najstarszego sanktuarium maryjnego w Górce Klasztornej odegrano Misterium Męki Pańskiej oparte na Ewangelii oraz dziele Romana Brandstaettera „Jezus z Nazaretu”.

Maryja ukazała się w tym miejscu pasterzowi w 1079 roku. To szczególny teren naznaczony nie tylko radosnymi, ale i smutnymi wydarzeniami. Podczas II wojny światowej w Górce Klasztornej stworzono obóz zagłady dla duchowieństwa, okolicznych mieszkańców i jeńców angielskich.

Po raz pierwszy wystawiono Misterium w Jubileuszowym Roku Odkupienia (rok ten trwał od 25 marca 1983 do 22 kwietnia 1984), po to, by uczcić męczeństwo Polaków. – Idea wystawienia przedsięwzięcia dojrzewała stopniowo. Początek całości dał ks. Jan Czekała MSF, który sam wielokrotnie wcielał się w postać Chrystusa. Dziś osoby występujące w misterium są powszechnie znane w społeczności lokalnej. Role, które grają, oddziaływają także na ich życie codzienne – podkreślił reżyser ks. Jan Tetzlaff MSF.

Pierwsza scena misterium skupia uwagę wszystkich pielgrzymów w Wieczerniku. Następnie przez Ogrójec, Sanhedryn, sąd przed Piłatem, Drogę Krzyżową wszyscy zmierzają na Golgotę. Gospodarzem miejsca oraz organizatorami corocznego wydarzenia są Misjonarze Świętej Rodziny. Misterium zostanie jeszcze odegrane 13, 19 i 20 marca.

jm

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor