Michael Ollis własnym ciałem zasłonił polskiego żołnierza. Został patronem Klas Mundurowych Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego
fot. Marcin Jarzembowski/diecezja.bydgoszcz
Podczas uroczystości w kościele garnizonowym poświęcono sztandar Klas Mundurowych Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego. Ich patronem został sierżant sztabowy Michael Ollis, żołnierz amerykańskiej armii, który podczas zamachu terrorystycznego w Afganistanie uratował polskiego żołnierza, a sam zginął.
Inne z kategorii
Święta Cecylia, dziewica i męczennica - patron dnia (22 listopada)
Św. Gelazy I, papież - patron dnia (21 listopada)
Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Włodarczyk. – To wielka radość, że będziecie mieli taki wspaniały patronat i sztandar, który przypomina o największych wartościach, za które warto oddać życie: Boga, honor, ojczyznę, miłość do drugiego człowieka, poświęcenie – mówił ordynariusz.
SSG Miechal Ollis uratował polskiego oficera, porucznika Karola Cierpicę, 28 sierpnia 2013 roku. Ciężarówka wypełniona materiałami wybuchowymi staranowała wówczas ogrodzenie bazy wojskowej w Ghazni w Afganistanie. Przez wyłom weszło dziesięciu uzbrojonych i mających na sobie kamizelki wybuchowe rebeliantów. Wywiązała się walka, podczas której jeden z napastników ranił por. Cierpicę. Michael H. Ollis zginął na miejscu, osłaniając rannego.
W uroczystości uczestniczyli rodzice poległego żołnierza, Linda i Robert Ollisowie. – Lindo i Robercie, to dla mnie wielki zaszczyt, że mogę kolejny raz spotkać się z wami (...) Pomysł upamiętniania w taki sposób bohaterskiego czynu Michaela jest kolejnym potwierdzeniem, że to, co uczynił 28 sierpnia 2013 roku, jest wciąż żywe i aktualne. Daje przede wszystkim inspirację młodym, że warto żyć wartościami, jakie wyznawał Michael – mówił porucznik Cierpica.
W uroczystościach uczestniczyli duchowni, przedstawiciele władz różnych szczebli, żołnierze polskiej i amerykańskiej armii.
Michael Ollis miał dwie siostry. Ukończył Staten Island Petrides High School i w wieku 17 lat zaciągnął się do wojska. Służył w 1 Dywizji Pancernej, 101 Dywizji Powietrznodesantowej i 10 Dywizji Górskiej. Przeszedł szkolenie rangersów oraz szkolenie spadochronowe. Służył w Iraku, a następnie w Afganistanie. Został pochowany na Cmentarzu Zmartwychwstania (Cemetery of the Resurrection) w Pleasant Plains na Staten Island.
Za uratowanie życia polskiego oficera został odznaczony pośmiertnie przez polskie władze Gwiazdą Afganistanu oraz Złotym Medalem Wojska Polskiego. Przez władze Stanów Zjednoczonych został odznaczony pośmiertnie Brązową Gwiazdą, Purpurowym Sercem, Srebrną Gwiazdą, a przez organizację Audie Murphy Club został odznaczony „Audie Murphy Medalion”.
W 2019 roku Michael H. Ollis odznaczono go pośmiertnie Krzyżem Wybitnej Służby. To drugie w kolejności najważniejsze odznaczenie w Armii Stanów Zjednoczonych. Jego rodzice założyli fundację „SSG Michael Ollis Freedom Foundation”, wspierająca weteranów oraz ich rodziny.
Na podstawie komunikatu diecezja.bydgoszcz.pl (Marcin Jarzembowski), inne
Zdjęcia: Marcin Jarzembowski, diecezja.bydgoszcz.pl