Wydarzenia 8 Apr 2019 | Redaktor

Peregrynacja kopii Jasnogórskiej Ikony Matki Bożej w diecezji bydgoskiej już się zakończyła. W piątek 5 kwietnia obraz nawiedził parafię św. Andrzeja Boboli, gdzie odbyło się nocne czuwanie. 7 kwietnia natomiast odbyło się uroczyste pożegnanie kopii Cudownego Obrazu Ikony Matki Bożej Jasnogórskiej. W uroczystościach wzięli udział m. in.: Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisław Gądecki, Prymas Polski abp. Wojciech Polak oraz wielu arcybiskupów oraz biskupów polskich.

Wydarzenie miało miejsce w Bazylice św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy, a przewodniczył mu biskup ordynariusz Jan Tyrawa. Przypomnijmy, że czas ten jest szczególny dla naszej diecezji, gdyż zbiega się on z XV - leciem jej powstania.

Przewodniczący KEP podczas uroczystości wyraził dziękczynienie Maryi za diecezję bydgoską. Mówił o matczynej opiece Matki Bożej, że jest ona po prostu właściwa naturze macierzyństwa, to znaczy wychowawcza. Pielęgnuje w cnotach, przygotowując do odpowiedzialnego życia, pielęgnuje, bo Maryja po prostu jest Mamą.

Ona nas wychowuje tak, aby przygotować dziecko na problemy, a nie ich unikać, bo taki jest realizm życia ludzkiego. Stawać do walki, zachowując zdrową równowagę między podejmowanym ryzykiem a bezpieczeństwem. Tę równowagę właśnie widzi Mama - i pokazuje to swojemu dziecku. "Mama to potrafi" - mówił abp Gądecki.

Abp Stanisław Gądecki bardzo realistycznie nakreślił relację człowieka z Maryją, mówiąc dalej, że "wcale nie jest tak, że mama prowadzi swoje dziecko zawsze bezpieczna drogą, bo w ten sposób dziecko nie może wzrastać. Ale i nie zostawia go tylko na drodze ryzyka, bo to jest dla niego niebezpieczne."

Ks. bp Jan Tyrawa natomiast zwrócił uwagę na obecność żywego Boga w historii życia ludzkiego, która objawia się poprzez bardzo konkretne znaki i symbole, dane nam od Niego samego:

"Bóg pozostawił pośród nas - mówił - symbole takie jak Jasna Góra z cudownym obrazem Matki Bożej. Peregrynacja - to tak naprawdę szczególny rodzaj wejścia Boga w historię naszego życia, czego ilustracją jest wydarzenie w Kanie Galilejskiej. Jak tam, znakiem przemiany wody w wino Jezus, potomek Niewiasty, objawił swoja chwałę, która jest symbolem obecności Boga, tego Boga którego nikt nigdy nie widział, tak tu, w znaku kopii obrazu jasnogórskiego Bóg stanął wobec nas, abyśmy przyjęli Go tak, jak przyjęli Go Jego uczniowie na weselu w Kanie Galilejskiej. Abyśmy w Niego uwierzyli.

Oto wspomnienie nocnego czuwania u o. jezuitów w parafii św. Andrzeja Boboli:

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor