Wydarzenia 7 Aug 2022 | Beata Swiniarska
Kościół łączy się w modlitwie w intencji poszkodowanych i zmarłych w wypadku autokarowym w Chorwacji

fot. episkopat.pl

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zaapelował o modlitwę w związku z wypadkiem autobusu polskich pielgrzymów w Chorwacji. — Proszę, aby w najbliższą niedzielę, podczas Mszy Świętych, modlić się w intencji wszystkich poszkodowanych oraz ich bliskich, prosząc o szybki powrót do zdrowia dla rannych oraz o życie wieczne dla zmarłych — napisał w mediach społecznościowych. 

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w sobotę (6 sierpnia) rano na autostradzie w okolicach miejscowości Varazdin w Chorwacji. Zginęło 12 osób , a ponad 30 pasażerów jest rannych, w tym wielu ciężko. W wyniku zderzenia autokaru z betonową ścianą, przednia cześć pojazdu została całkowicie zmiażdżona. Utrudniło to znacznie akację ratunkową. Autobus, który wypadł z drogi na łuku jezdni, wpadł w przyboczny rów. Przyczyny tego tragicznego zdarzenia są nieznane.

Autokarem podróżowali pielgrzymi zmierzający do Medjugorie. — Chcę przekazać moje najgłębsze wyrazy współczucia dla rodzin ofiar — napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił również o pełnym wsparciu chorwackich służb medycznych. Do Chorwacji na polecenie premiera  wydelegowani zostali również minister zdrowia Adam Niedzielski, wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz, a także medycy i psychologowie z Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej.

Ambasada RP w Zagrzebiu uruchomiła infolinię + 385 148 99 414, pod którą członkowie rodzin ofiar mogą uzyskać informacje. 

Modlitwa za ofiary wypadków drogowych

Wszechmogący i miłosierny Boże, który jesteś naszym Stwórcą i Zbawcą. W Twoich rękach są nasze losy. Ty stale towarzyszysz nam w codziennych zmaganiach, wspierasz i prowadzisz w drodze ku Tobie. Wejrzyj łaskawie na tych, którzy nagle odeszli z tego świata i przyjmij do swego królestwa ofiary wypadków drogowych. Niech ich nagła śmierć stanie się bramą, przez którą wejdą do wspólnoty odkupionych krwią Twego Syna. W swym wielkim miłosierdziu obdarz ich radością wieczną, światłością i pokojem. Otrzyj, o miłosierny Boże, łzy płaczących po stracie swych bliskich, i umocnij w nich błogosławioną nadzieję, że kiedyś spotkają się znów w Twoim królestwie, by razem wielbić Ciebie. Niech w trudnych chwilach żałoby znajdą pociechę w wierze i naszej miłości. Błogosław, Panie tym, którzy udzielają pomocy ofiarom wypadków drogowych. Umacniaj ich w trudnej i odpowiedzialnej służbie dla bliźnich. Nas zaś, o Panie, zachowaj „od nagłej i niespodziewanej śmierci” na drogach i spraw, abyśmy zawsze mogli bezpiecznie dotrzeć do celu naszej podróży. Daj nam roztropność, która uchroni nas przed niepotrzebną brawurą i lekkomyślnością. Umocnij w nas ducha życzliwości dla innych uczestników ruchu i gotowości pomagania sobie. Niech wszystkie drogi prowadzą nas do Ciebie, który jesteś naszą Drogą, Prawdą i życiem, w Jezusie Chrystusie Panu naszym Amen. Autor: ks. Zbigniew Sobolewski

Beata Swiniarska

Beata Swiniarska Autor

Autorka bloga „Blessed”, liderka wspólnoty uwielbienia „Magnificat”