Wydarzenia 2 Jan 2017 | Redaktor
Koronacja bydgoskich pomników

Bydgoskie pomniki zyskały królewską godność! Zawdzięczają to organizatorom Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli, którzy w ten sposób chcą zwrócić uwagę na Orszak, ale przede wszystkim – na same pomniki, które nieraz pozostają niezauważone.

Koronacja to jednak nie przelewki – w przypadku „Przechodzącego przez rzekę” (29 grudnia) wiszącego 20 metrów nad Brdą został użyty specjalny podnośnik samochodowy. Był także potrzebny przy dekoracji pomnika Kazimierza Wielkiego, który razem z cokołem liczy 7 metrów wysokości.

Kolejne koronacje odbyły się 1 stycznia w godzinach porannych. Udekorowano pomniki prezydenta Leona Barciszewskiego, Andrzeja Szwalbego, rzeźbę „Wędrowiec” (na skrzyżowaniu ulic Dworcowej i Gdańskiej), a także Mariana Rejewskiego i prof. Zygmunta Mackiewicza, którzy siedzą na swoich ławeczkach.


– Często traktuje się pomniki jak stały element krajobrazu i przechodzi się obok nieuważnie. Jeśli choć trochę zmienią się wizualnie, będą bardziej przyciągać wzrok – wyjaśnia Anna Perlik-Piątkowska, rzeczniczka prasowa Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli. Jeszcze nie wiadomo, jak akcja przełoży się na frekwencję na samym Orszaku, ale cel, jakim było zwrócenie uwagi na pomniki, na pewno został już osiągnięty. – Bardzo cieszymy się, że bydgoszczanie zatrzymują się przy nich i robią zdjęcia – dodaje rzeczniczka.

W tym roku orszaki przejdą ulicami ponad 540 miejscowości w Polsce i kilkunastu na świecie. W Bydgoszczy orszak jest organizowany po raz czwarty. W ciągu trzech lat stał się jednym z największych w Polsce – w ubiegłym roku za królami podążyło ok. 10 tys. kolędników.

IV Bydgoski Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Bydgoszczy 6 stycznia 2017 r. Rozpocznie się Mszą Świętą o godz. 10.30 w kościele Świętej Trójcy (ul. Świętej Trójcy 26). Orszak wyruszy sprzed kościoła o godz. 12 i przejdzie ulicami: ks. A. Kordeckiego, Focha, Mostową do Starego Rynku.

Więcej informacji w artykule Już wkrótce Orszak Trzech Króli! oraz na stronie www.orszak.bydgoszcz.pl.

Zdjęcia: materiały organizatora

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor