Wydarzenia 10 Dec 2017 | Redaktor
Podwójna uroczystość w parafii Matki Bożej Fatimskiej

Podwójna uroczystość w parafii Matki Bożej Fatimskiej

8 grudnia 2017 r. stał się szczególną datą w kalendarzu naszej diecezji oraz w roku stulecia objawień fatimskich. Bydgoska parafia Matki Bożej Fatimskiej tego dnia została jednocześnie konsekrowana (czyli poświęcona) i podniesiona do rangi sanktuarium przez bp. Jana Tyrawę.

Ta szczególna uroczystość poza wiernymi skupiony przy świątyni zgromadziła licznych gości z kraju i zagranicy. Wspólnie z biskupem Janem mszę koncelebrowali liczni kapłani z arcybiskupem Tomaszem Petą (arcybiskup diecezji Astany w Kazachstanie) i arcybiskupem Janem Romeo Pawłowskim (przedstawiciel Watykanu) na czele.

Świeckie instytucję reprezentowali przedstawiciele świata polityki i nauki a szczególnym akcentem było odczytanie listu nadesłanego na ręce księdza proboszcza Józefa Orchowskiego przez Panią Premier Beatę Szydło.

Ksiądz kanonik i obecnie Kustosz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Bydgoszczy - Józef Orchowski jako budowniczy parafii która obecnie obchodzi swoje 25 lecie ze wzruszeniem wspominał trudne początki budowy świątyni i co najważniejsze – budowy wspólnoty skupionej wokół kultu fatimskiego. Jak podkreślał w swym przemówieniu budowa świątyni zwieńczona tak wspaniałą chwilą jaką jest konsekracja i nadanie jej tytułu sanktuarium nie byłaby możliwa bez wysiłku parafian.

Kościół na Wyżynach na stałe wpisał się w krajobraz Bydgoszczy, bogaty kalendarz wydarzeń, szczególny kult fatimski oraz liczne wspólnoty tej parafii w pełni uzasadniały nadanie mu rangi sanktuarium. Jak podkreślił biskup Jan Tyrawa w swym dekrecie „miejsce to jest odwiedzane przez licznych pielgrzymów” tym samym propaguje orędzie fatimskie z 1917 roku które do dziś jest aktualne i niesie przesłanie dla nas wszystkich.

Dr Grażyna Szabelska

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor