Wydarzenia 30 Dec 2015 | Redaktor
Koniec z obowiązkiem szkolnym sześciolatków

Sejm 269 głosami przyjął nowelizację ustawy o oświacie. Posłowie przywrócili obowiązek szkolny od wieku siedmiu lat oraz wychowanie przedszkolne sześciolatków. Przeciwko opowiedziała się Platforma Obywatelska, Nowoczesna Ryszarda Petru i niektórzy posłowie należący do klubu Kukiz’15.

269 posłów poparło nowelizację, 156 było przeciw a 17 wstrzymało się od głosu. Według nowelizacji, obowiązek szkolny dotyczyłby dzieci od siódmego roku życia, a przedszkolny dzieci sześcioletnie. Z wychowania przedszkolnego – według woli rodziców – mogłyby korzystać także dzieci w wieku pięciu i czterech lat.

Jeśli rodzice obecnych pierwszoklasistów będą chcieli zapisać swoje dzieci po raz drugi do tej samej klasy, będą mogli to zrobić. Rok będą mogli powtarzać także uczniowie klas drugich, urodzeni w pierwszej połowie 2008 roku.

Zmianie w prawie oświatowym próbowały storpedować Platforma Obywatelska i Nowoczesna. Złożono wniosek o odrzucenie projektu, ale poparło go jedynie 158 posłów.

Teraz ustawą zajmie się Senat. Ma ona wejść w życie w ciągu 14 dni od publikacji. Zgodnie z proponowanymi przepisami zmianie ulegnie system nadzoru pedagogicznego. Kuratorów i wicekuratorów powoływać ma minister edukacji. Kandydat na kuratora będzie musiał posiadać siedmioletnie doświadczenie nauczycielskie, nie będzie musiał jednak posiadać doświadczenia z zakresu nadzoru pedagogicznego.

Źródło: Rzeczpospolita

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor