Wydarzenia 8 Jan 2016 | Redaktor
Koncert kolęd u Duchaczy

Najpiękniejsze kolędy i pastorałki zabrzmiały w uroczystość Objawienia Pańskiego w bydgoskim kościele rektorskim Zgromadzenia Ducha Świętego. Cel spotkań, które od lat gromadzą mieszkańców diecezji jest szczytny - kultywowanie tradycji śpiewu kolęd, a także wsparcie finansowe dla misyjnego seminarium.

Dzięki zebranym środkom klerycy mogą kształcić się i m.in. odbywać specjalne staże, przygotowujące ich do posługi na wielu kontynentach świata. – Bóg pragnie objawić swoją bezgraniczną miłość do każdego człowieka. Taki jest sens Bożego Narodzenia i sens Objawienia Pańskiego. Bóg chce być kimś bliskim, dostępnym i ludzkim. Chce być Bogiem „na wyciągnięcie ręki” – z nami i w nas poprzez Eucharystię, którą nam pozostawił – powiedział o. Maciej Sierzputowski CSSp.

Według ojca Sierzputowskiego charyzmat zgromadzenia niewątpliwie wpisuje się w uroczystość Objawienia Pańskiego, gdzie bohaterami są królowie wędrujący za gwiazdą z różnych stron świata do Betlejem. – Gdy spotykają Chrystusa, doświadczają Jego piękna i bliskości. I my, misjonarze, możemy odnaleźć się w postaciach tych mędrców. Nie dlatego, że jesteśmy tacy mądrzy, tylko dlatego, że poświęcamy nasze życie, tak jak potrafimy, aby głosić Ewangelię. Gdziekolwiek się znajdziemy, ludzie potrzebują autentycznych świadków – powiedział.

W świątyni wystąpili klerycy, którzy – z racji międzynarodowego charakteru zgromadzenia – wykonali kolędę w różnych językach. Zaśpiewały również Siostry Pasterki z Żołędowa, Siostry Służebnice Prawdy Bożej, posługujące na co dzień w Domu Księży Emerytów Diecezji Bydgoskiej. Bogatą twórczość zaprezentowali także członkowie Duszpasterstwa Młodzieży „Paradiso”, dzieci z „Małego strzału w Dziesiątkę” oraz Zespół Rodzinny, w którego skład wchodzą też muzycy grupy „Quadrans”.

Jak zawsze nie zabrakło odtwórców postaci Trzech Króli. W tym roku mędrcami byli: kleryk Izaak Antwi-Boasiako z Gany, o. Janusz Gardocki CSSp, który pracował w paryskim sierocińcu Auteuil i w Belgii, oraz o. Józef Zwoliński CSSp, który posługiwał w Senegalu i w Gwinei Bissau.

Zgromadzenie Ducha Świętego zostało założone w 1703 roku we Francji. Jego charyzmatem jest praca wśród ludów, grup i osób opuszczonych, marginalizowanych. Na świecie jest prawie 2800 duchaczy.

jm

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor