Wydarzenia 12 Oct 2015 | Redaktor
Karoliada

Siedem drużyn z czternastu dekanatów diecezji bydgoskiej rywalizowało podczas IV Bydgoskiej „Karoliady”, która odbywała się 11 października w Hali Sportowo-Widowiskowej „Łuczniczka” w ramach XV Dnia Papieskiego. Modlitwa, muzyka oraz gorący doping towarzyszyły kilku tysiącom uczestników.

Turniej składał się z konkurencji artystycznych, intelektualnych i sportowych, tematycznie związanych ze św. Janem Pawłem II. Zawodnicy musieli m.in. wykazać się swoją sprawnością fizyczną, odpowiedzieć na pytania z zakresu wiedzy dotyczącej nauczania papieża Polaka na temat rodziny, a także zaprezentować specjalny (wcześniej przećwiczony) spot reklamowy, zachęcający rodziny, by te wyruszyły w drogę „szlakiem św. Jana Pawła II”.

Organizatorzy IV Bydgoskiej „Karoliady” - Fundacja „Wiatrakˮ i Kuria Diecezjalna zrobili wszystko, aby jak najmocniej wybrzmiał klimat małżeńsko-rodzinny. - Ojca Świętego mówiącego o rodzinie można było często zobaczyć oraz usłyszeć. On nie tylko nas nauczał, ale całym sobą potrafił udowodnić, że warto zaufać Chrystusowi. I wtedy życie młodych, małżeństw i rodzin nabiera sensu i smaku. Daje prawdziwe szczęście - powiedział prezes Wiatraka, ks. Krzysztof Buchholz.

W związku z przygotowaniami do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się za 9 miesięcy w Krakowie, na scenie zaprezentowały się zespoły młodzieżowe oraz uczestnicy odbywających się dzień wcześniej II Warsztatów Muzycznych „MUSIC FOR ŚDM”. Niespodzianką była również grupa śpiewających kapłanów. - Ojciec Święty w adhortacji „Familiaris consortio” napisał: „Przyszłość ludzkości idzie przez rodzinę”. Myślę, że nikt nie może mieć wątpliwości, że tak właśnie jest. Świat będzie pełen pokoju tylko wtedy, gdy pełne zrozumienia i miłości będą nasze rodziny. Trzeba o nie dbać zwłaszcza, że w dzisiejszym świecie doświadczamy bardzo wyraźnego kryzysu rodziny. Hasło XV Dnia Papieskiego „Jan Paweł II - Patron Rodziny” przypomina nam, że w tym dziele mamy szczególnego w niebie Orędownika - powiedział dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy ks. dr Sylwester Warzyński.

Ksiądz Marcin Kardzis pracuje na co dzień z młodzieżą w łobżenickiej parafii Świętej Trójcy. W tym roku cały Dekanat Łobżenica podczas „Karoliady” reprezentowało około 150 osób. - Dzień Papieski to doskonała okazja do tego, aby na nowo podjąć nauczanie oraz zachwycić się osobą św. Jana Pawła II. Wspaniałe jest i to, że młodzi gromadzą, aby wspólnie oddać cześć papieżowi Polakowi - powiedział kapłan. - Udział w Bydgoskiej „Karoliadzie” to dla nas, młodych, szansa na przypomnienie sobie tego, czego oczekiwał od nas św. Jan Paweł II. Mamy stawiać sobie konkretne wymagania i w ten sposób dążyć do doskonałości - dodała Beata Dudek, która jest liderem Dekanalnego Centrum Światowych Dni Młodzieży w Łobżenicy.

Uroczystości związane z Dniem Papieskim odbywały się w kilkudziesięciu miastach Polski. Przebiegały w czterech wymiarach: intelektualnym, duchowym, artystycznym oraz charytatywnym, wyrażającym się poprzez wsparcie Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Najlepszą drużyną IV Bydgoskiej „Karoliady” okazała się ta, w skład której weszli młodzi z dekanatów Wyrzysk i Złotów I. Drugie miejsce zajął zespół z dekanatów Łobżenica i Bydgoszcz V, zaś na trzeciej pozycji uplasowała się grupa z dekanatów Bydgoszcz III i Bydgoszcz VI. Za najlepszy „Klub Kibica” nagrodzono dekanat Łobżenica.

XV Dzień Papieski został wsparty przez sponsorów, darczyńców, w tym przez Caritas Diecezji Bydgoskiej.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor