Wydarzenia 26 Mar 2017 | Redaktor
Jubileusz 60-lecia kapłaństwa abp. Henryka Muszyńskiego

Arcybiskup senior Henryk Muszyński obchodził w sobotę 60-lecie kapłaństwa oraz 25-lecie posługi biskupiej w archidiecezji i metropolii gnieźnieńskiej. 25 marca przypadała także 32. rocznica przyjęcia sacry biskupiej.

Jubileuszowe uroczystości rozpoczęła msza św., w której uczestniczyli duchowni, przedstawiciele władz, współpracownicy, przyjaciele i najbliżsi abp. Henryka Muszyńskiego. Obecny był m.in. abp senior Edmund Piszcz, emerytowany ordynariusz archidiecezji warmińskiej, w której abp Henryk Muszyński otrzymał święcenia kapłańskie. W dziękczynnej modlitwie uczestniczyli także biskupi metropolii gnieźnieńskiej: bp Wiesław Mering z Włocławka, bp Jan Tyrawa z Bydgoszczy oraz bp Krzysztof Wętkowski z Gniezna, bp senior Bogdan Wojtuś oraz abp senior Józef Kowalczyk. Eucharystii przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak.

- Dziś po 60 latach kapłaństwa i 25 latach posługi w archidiecezji gnieźnieńskiej ożywia moje serce ogromna wdzięczność za to, że Bóg nigdy mnie nie zawiódł. Ja Go zawodziłem wiele razy, On nie zawiódł mnie nigdy. Przez cały mój kapłański i biskupi żywot doświadczałem, jak jest wielki i wspaniały. Jestem Jego ogromnym dłużnikiem, ale jestem także dłużnikiem wielu dobrych ludzi, dzięki którym mogę dziś dziękować Bogu wraz z wszystkimi, którzy mnie otaczają – powiedział abp Henryk Muszyński, dziękując za dar powołania, 60-lecie kapłaństwa i 25-lecie posługi biskupiej w archidiecezji gnieźnieńskiej. -  Za szczególny i niezasłużony dar poczytuję sobie fakt, że właśnie tutaj, w świętowojciechowej diecezji miałem i mam okazję pełnić swoją posługę. Dziwnym zrządzeniem Bożej Opatrzności w czasie tej posługi przypadły wielkie milenijne jubileusze, najpierw śmierci, następnie kanonizacji św. Wojciecha, a potem milenijna uroczystość istnienia pierwszej archidiecezji i metropolii w naszej ojczyźnie. Dzisiejszy srebrny jubileusz jest zatem dziękczynieniem całej archidiecezji gnieźnieńskiej za to wielkie dzieło Jana Pawła II, który jak nikt inny wpisał się w nasze ojczyste dzieje – mówił arcybiskup senior.

Wspomniał rodziców, najbliższych i kapłanów, których Bóg postawił na jego drodze oraz podziękował wszystkim obecnym za pamięć i wspólną modlitwę.

Mszę św. wspólnie z Prymasem Polski abp. Wojciechem Polakiem, jubilatem abp. Henrykiem Muszyńskim i biskupami celebrowali kapłani z Gniezna, Bydgoszczy i Włocławska. Obecni byli kanonicy Kapituły Prymasowskiej, wspólnota gnieźnieńskiego seminarium duchownego oraz bracia ze Stowarzyszenia św. Wojciecha.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor