Wydarzenia 8 Apr 2016 | Redaktor
„Jedna Polska, jeden Naród” – sesja popularnonaukowa

Przedstawiciele władz lokalnych, organizacji, świata nauki, kultury oraz młodzież wzięli udział w sesji popularnonaukowej z okazji obchodów rocznicy chrztu Polski, która odbyła się 7 kwietnia w Szubinie.

Myślą przewodnią spotkania były słowa: „Jedna Polska, jeden Naród” – 1050 lat Chrztu Polski na Krajnie i Pałukach. Wydarzenie pod patronatem biskupa ordynariusza Jana Tyrawy zostało zorganizowane przez Akcję Katolicką przy parafii św. Wita w Słupach oraz przez Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna. – Jubileusz ma być przede wszystkim okazją do refleksji nad konsekwencjami tego wydarzenia dla chrześcijan żyjących w Polsce dziś i w przyszłości – powiedziała prezes Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w Słupach Marlena Posadzy.

Doktor Magdalena Biniaś-Szkopek swoją myśl rozwinęła wokół okoliczności politycznych oraz społecznych chrztu Polski w przekazach źródłowych i w ujęciu historiografii. Przedstawicielka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu podkreśliła, że każdy kraj buduje na historii swoją tożsamość, a w przypadku najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski ważnym kamieniem milowym jest właśnie chrzest. – My nie wiemy, czy był to rok 965 lub 966. Nie wiemy również, w którym miejscu ten chrzest został przez Mieszka I przyjęty. Wiemy natomiast, że do Polski przybyła czeska księżniczka Dąbrówka, która poślubiła Mieszka I Piasta – powiedziała. Według dr Magdaleny Biniaś-Szkopek wiadome jest również to, że ów moment zaczął zmieniać oblicze kraju, nie tylko ze względu na sam chrzest, ale także na to „skąd” został przyjęty. – Bo gdyby poprzednik Mieszka zdecydowałby się na przykład na przyjęcie chrztu w obrządku wschodnim, może dzisiaj pisalibyśmy cyrylicą – dodała.

Ksiądz prof. UAM w Poznaniu Bernard Kołodziej Tchr podkreślił wagę ewangelizacji państwa i narodu polskiego. Nawiązując do bogactwa, jakie przyniosło ze sobą chrześcijaństwo, w jego kształtowaniu dostrzegł wielką rolę osób duchownych. – Były one pierwszymi osobami piśmiennymi. Dzięki nim mamy kroniki, z których możemy wyczytać wszystkie dokumenty, a poprzez to dzieje naszego narodu. Kapłan dodał, że chrzest narodu, państwa nie był wydarzeniem jednorazowym. – Wtedy to rozpoczął się ważny rozdział ewangelizacji, która wciąż trwa – dodał.

Bogusław Kiernicki mówiąc o kamieniach milowych z dziejów chrześcijaństwa w Polsce podkreślił, że 1050. rocznica chrztu nie jest tylko powrotem do pustych dat, nazwisk czy wydarzeń bez konsekwencji. – I właśnie tym złotym kamieniem milowym był chrzest. Miał on w sobie potężny ładunek, który pozwolił iść na przód, dalej się rozwijać. Wiele wydarzeń spowodowało, że historia poszła w tym, a nie w innym kierunku. Również jako naród, społeczeństwo, cywilizacja ukształtowaliśmy się w określony sposób – dodał prezes Fundacji św. Benedykta.

Uczestnicy sesji mogli obejrzeć również okolicznościową wystawę pt. „1050. rocznica Chrztu Polski”. Działanie zostało dofinansowane przez Powiat Nakielski w ramach projektu realizowanego przez Akcję Katolicką przy Parafii św. Wita w Słupach pt. „Jedna Polska, jeden Naród” 1050 lat Chrztu Polski 966–2016 na Krajnie i Pałukach, Caritas przy parafii w Słupach oraz jej proboszcza ks. kanonika Leszka Krolla.

jm

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor