Wydarzenia 16 Jan 2018 | Redaktor
Jasełka A.D. 2018 w Katolickim Niepublicznym Przedszkolu św. Jadwigi Królowej

Niewiele osób już dziś wie, jakie jest pochodzenie słowa „jasełka”. Otóż jest staropolskie, bo w tym języku żłób nazywano „jasłem”.

Zdrobnionej z ludzkiej tkliwości nad losem nowo narodzonego formie „żłóbek”, powszechnie przypisuje się dziś funkcję kołyski Dziecka. A słowo „jasełka”? Ano, to przedstawienie, widowisko o Bożym Narodzeniu. Wywodzi się z Włoch. Tam po raz pierwszy, w miejscowości Greccio, przedstawienie o Narodzinach z udziałem ludzi i zwierząt, zainicjował św. Franciszek.

W tym samym XIII wieku, odtworzone pierwszy raz w Polsce na dworze późniejszej św. Kingi, żony Bolesława Wstydliwego, pozostało już w Ojczyźnie na dobre. I na dobre wpisało się w kilkuletni żywot Katolickiego Niepublicznego Przedszkola św. Jadwigi w Bydgoszczy.

Jasełka służą wielostronnie poczynaniom edukacyjnym i wychowawczym: bawią, uczą, integrują, rozwijają różne dziecięce zdolności. Treściom, które niosą, bez trudu można nadać kształt przystosowany do wieku dzieci. W wypowiedzi jasełkowej Maryi z roku 2018 można dostrzec myśl przewodnią widowiska: „Wszystko się w sercu człowieka zaczyna”.

Jak echo wróci ona w kwestiach wypowiadanych przez inne postaci stojące u stóp Nowonarodzonego. Król I powie – „Spieszmy się kochać, spieszmy!”, Król II ujrzy „twarz wiecznej Miłości, która świat zbawi od wszelkiej ciemności!”, Dziewczynka będzie apelować „O dar pokoju prośmy usilnie, bo dzieciom w Syrii potrzebny pilnie”, a Para Dzieci trzymając się za ręce uświadomi widzów, że „Złączone dłonie na znak pokoju/ podnoszą serca, jak skrzydła aniołów. /Niosą nadzieję, wiarę i miłość,/ chronią przed złem, budują przyjaźń.”.

W niedzielę 14 stycznia, Przedszkole zaprezentowało jasełka szerszej publiczności. Po Mszy św., w kościele pw. św. Jadwigi Królowej, dzieło wspólnoty przedszkolnej – dzieci, pracowników Przedszkola, ale także wielu rodziców dzieci – mogło obejrzeć liczne grono widzów. Dla wielu z nich, przedstawienie było dedykowane jako wyraz wdzięczności wspólnoty przedszkolnej za wielostronne wspomaganie Przedszkola oraz działalności Fundacji Świętej Jadwigi Królowej, niosącej wydatną pomoc swym małym podopiecznym dotkniętym nieszczęściem choroby.

Katarzyna Burczyk

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor