Wydarzenia 12 Feb 2016 | Redaktor
Jak wybrać produkt polski

Jeden z naszych współpracowników przesłał nam informację zachęcającą do wybierania polskich produktów i kierowania się przy tym kodem kreskowym. To nie pierwsza tego typu inicjatywa. Przyjrzyjmy się więc bliżej tej sprawie.

Jak informował portal Bydgoszcz24.pl 9 lutego odbyła się w Bydgoszczy konferencja, podczas której przedstawiciele środowisk patriotycznych namawiali do brania pod uwagę kodu kreskowego w trakcie podejmowania decyzji konsumenckich. Nie była to namowa do kupowania wyłącznie polskich produktów, ale do uwzględniania tego aspektu i w miarę możliwości korzystania z takiej możliwości.

Osoby włączone w tę akcję namawiają do wybierania produktów, których kod kreskowy zaczyna się od cyfr: 5 9 0. Towary wyprodukowane w Polsce dla marki zarejestrowanej w Polsce będą miały takie właśnie oznaczenie. Jednak należy zaznaczyć, że nie jest to gwarant „polskości” produktu.

Instytut Logistyki i Magazynowania, który zajmuje się m.in. przydzielaniem takich kodów stwierdza na swojej stronie, że:

Prawo oznaczania produktów kodami kreskowymi mogą posiadać dwie grupy firm:
1. Rzeczywisty producent danego towaru
2. Właściciel marki handlowej

Ta druga możliwość jest tutaj kluczowa. Oznacza, że produkt w całości wyprodukowany za granicą może być oznaczony „polskim kodem kreskowym”, jeśli marka jest zarejestrowana w Polsce.

W praktyce wygląda to tak, że na metce ubrania znajdujemy kod „590”, a obok informację „Made in ChRL” albo że na kodzie kreskowym jednego z popularnych kremów widzimy kod „590” a obok nazwę jednego z pięknych, niemieckich miast…

Jak więc zidentyfikować produkt w 100% polski? Podejmowane są próby tworzenia dodatkowych znaków towarowych. Fundacja Kazimierza Wielkiego przyznaje znak „Polski Ślad”, jednak póki co jest on bardzo mało popularny. Mamy też znak „Teraz Polska”, ale konkurs mierzy jakość a nie pochodzenie. Regulamin konkursu zawiera wymagane prowadzenia działalności gospodarczej na terenie Wspólnoty Europejskiej, a nie na terenie Polski. Inne oznaczenia sugerujące „polskość” producenci mogą stosować mniej lub bardziej dowolnie. Na uwagę zasługuje aplikacja moblina POLA, która po zeskanowaniu kodu telefonem poinformuje nas jaki jest udział polskiego kapitału, czy produkt został w Polsce wyprodukowany, zarejestrowany i czy prowadzi badania w naszym kraju. Informuje także czy właścicielem jest zagraniczny koncern.

W praktyce identyfikacja polskiego produktu jest dość trudna i można tego dokonać tylko z pewnym prawdopodobieństwem. Nie oznacza to, że nie warto kierować się kodem kreskowym czy innymi znakami. Ważne tylko, aby mieć świadomość, że pomimo tego produkt może nie być całkowicie polski, cokolwiek to znaczy. Trudności nastręcza bowiem nie tylko pytanie „Czy produkt jest Polski?”, ale przede wszystkim: „Co to jest produkt Polski?”.

Marcin Gnosiewicz

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor