Wydarzenia 20 Jun 2016 | Redaktor
IX Kajakowy Spływ Papieski

27 kilometrów liczyła trasa IX Kajakowego Spływu Papieskiego, który 18 czerwca zorganizowały Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy oraz Fundacja „Wiatrak”.

Jest to cykliczna inicjatywa upamiętniająca pobyt Karola Wojtyły na kujawsko-pomorskich szlakach wodnych oraz jego zamiłowanie do rzeki Brdy. Spływ Papieski to wyjątkowa okazja do obcowania z pięknem i bogactwem przyrody, a także wzmocnienia swoich sił fizycznych oraz duchowych. Uczestnicy corocznych spływów biorą udział we Mszy św. odprawianej nad brzegiem rzeki, po czym cieszą się nadzwyczajną atmosferą, jaka panuje podczas spływu.

Jak co roku przy okazji spływu organizowany jest również konkurs eseistyczny. Tym razem był związany ściśle z osobą św. Jana Pawła II i tematyką Światowych Dni Młodzieży. Zwycięzca otrzymał nagrodę ufundowaną przez biskupa ordynariusza Jana Tyrawę oraz marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego.

I Spływ Papieski rzeką Brdą odbył się w 2008 roku. Jego inicjatorem był o. Mariusz Bigiel SJ, a organizatorem KPSW w Bydgoszczy. Od 2015 roku współorganizatorem spływu została Fundacja „Wiatrak”. Czerwcowy termin spływu pozwala również zachować w pamięci wizytę Jana Pawła II w Bydgoszczy, która miała miejsce w 1999 roku.

Wodniacy zeszli na wodę w miejscowości Mylof i popłynęli w kierunku Woziwody.

jm (fot. archwium KPSW)

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor