Wydarzenia 26 Sep 2016 | Redaktor
IV Dzień Wdzięczności za Wiarę i Powołania

Kilkaset osób modliło się 24 września przed wizerunkiem NMP Różańcowej w Wysokiej podczas IV Dnia Wdzięczności za Wiarę i Powołania. Była to okazja do spotkania osób, które na co dzień angażują się w działalność Stowarzyszenia Wspierania Powołań.

Uczestnikom przyświecało hasło „Potrzebujemy kapłana, Bożego przewodnika – drogowskazu dla nas i dla naszych dzieci, naszych wnuków...”. – Pragnęliśmy Bogu i Jego Matce dziękować za tych młodych, którzy już zdobyli się na odwagę i odpowiedzieli pozytywnie na Chrystusowe słowa „Pójdź za Mną!” – powiedział pomysłodawca inicjatywy, ks. dr Zygmunt Zaborowski.

Eucharystii w kościele w Wysokiej przewodniczył ks. Paweł Rybak, pełniący posługę ojca duchownego w gnieźnieńskim seminarium duchownym. Kapłan przypomniał, że to rodzina jest „pierwszym seminarium”. Przywołał również słowa św. Jana Pawła II, który podkreślał, że „pierwszym i naturalnym środowiskiem duszpasterstwa powołań jest rodzina”.

Wcześniej organizowano zwykły dzień skupienia dla członków Stowarzyszenia Wspierania Powołań Diecezji Bydgoskiej. Obecna idea została wzbogacona m.in. o część religijno-artystyczną. – Wydaje się, że grono młodzieży nosi w sobie przekonanie, że jeśli mówi się o wspieraniu powołań kapłańskich, zakonnych czy misyjnych, to chodzi tylko o osoby starsze, które siedzą sobie cicho pod piecem i odmawiają pacierze w intencji kapłanów. Tak jednak nie jest – dodał prezes Stowarzyszenia ks. dr Zygmunt Zaborowski.

Obecni na IV Dniu Wdzięczności za Wiarę i Powołania obejrzeli m.in. inscenizację przekazywania pochodni wiary kolejnym pokoleniom w wykonaniu miejscowej młodzieży. Przedstawienia zatytułowane „Kapłan – narzędzie miłości Boga” oraz „Płomień Wiary” według scenariuszy ks. Michała Borowskiego z Bydgoszczy były nawiązaniem do przesłania papieża Franciszka, który podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie wskazał, aby młodzi cenili troskę i miłość starszego pokolenia.

Obecnie Stowarzyszenie Wspierania Powołań Diecezji Bydgoskiej liczy około tysiąca członków. – Chodzi przede wszystkim o to, by osoby wierzące, katolicy, włączali się sami w działalność Kościoła. By nie górowała bierność, ale troska o nowe powołania kapłańskie, zakonne, które są przyszłością dla Kościoła, a nade wszystko dla nas samych – powiedział Zenon Wiśniewski z parafii Chrystusa Króla w Bydgoszczy, członek zarządu Stowarzyszenia.

Program spotkania ubogacił występ młodzieżowej Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle nad Notecią.

jm fot. Bartosz Marut

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor