Wydarzenia 26 Jul 2022 | mk
Imieniny ks. bp. Krzysztofa Włodarczyka. W jego intencji modlono się w katedrze

fot. Marcin Jarzembowski, diecezja.bydgoszcz.pl

25 lipca w Kościele katolickim obchodzone jest wspomnienie św. Krzysztofa, którego imiennikiem jest biskup ordynariusz diecezji bydgoskiej. Tego dnia w katedrze zgromadzili się kapłani i wierni, modląc się w intencji solenizanta.

W homilii ks. prałat Grzegorz Nowak, przypomniał, że wywodzące się z języka greckiego imię „Krzysztof” oznacza „niosący Chrystusa”. – Wszyscy tu obecni mamy zastanowić się, jak nieść Boga do współczesnego świata, który żyje w atmosferze wielu zagrożeń i niebezpieczeństw – podkreślił.

Zdjęcia: Marcin Jarzembowski, diecezja.bydgoszcz.pl

Eucharystię współcelebrował także bp senior Jan Tyrawa. W katedrze obecni byli kapłani, osoby konsekrowane, przedstawiciele władz, ruchów i stowarzyszeń katolickich. – Z wdzięcznością i podziwem patrzymy na to, jak niesiesz Chrystusa do każdej parafii, wspólnoty, a przede wszystkim do ludzkich serc – powiedział na zakończenie modlitwy prepozyt Kapituły Katedralnej Diecezji Bydgoskiej ks. infułat Ryszard Pruczkowski. – Chcę być niewolnikiem Chrystusa i sługą dla ludu, do którego mnie posyła. Zapraszam do jedności serc, poszukiwania dróg oraz sposobów dotarcia z Ewangelią – mówił ks. bp Włodarczyk, dziękując przybyłym za obecność.

Święty Krzysztof miał pochodzić z Małej Azji, z prowincji rzymskiej Licji. Tam miał ponieść śmierć męczeńską ok. 250 roku. Jest patronem Ameryki i Wilna; siedzib ludzkich i grodów, chrześcijańskiej młodzieży, kierowców, farbiarzy, flisaków, introligatorów, modniarek, marynarzy, pielgrzymów, podróżnych, przewoźników, tragarzy, turystów i żeglarzy. Orędownik w śmiertelnych niebezpieczeństwach. W dzień jego wspomnienia poświęca się pojazdy mechaniczne.

Na podstawie komunikatu: diecezja.bydgoszcz.pl

mk Autor