Wydarzenia 29 Oct 08:28 | Redaktor
Holandia rozszerza przepisy dotyczące eutanazji dzieci

fot. pixabay

Holandia planuje wprowadzić zmiany w przepisach dotyczących eutanazji. Ma być ona dostępna dla dzieci od 1 do 12 roku życia za zgodą rodziców i lekarzy.

O takiej zmianie w przepisach poinformował chadecki minister zdrowia Hugo de Jonge. Holenderski rząd zatwierdził plan legalizacji eutanazji dla dzieci nieuleczalnie chorych w wieku od 1 do 12 lat. Minister powiedział, że ma to na celu ochronę dzieci przed „beznadziejnym i nieznośnym cierpieniem”.

 

Do tej pory zabieg eutanazji był legalny dla niemowląt do 1 roku życia za zgodą rodziców oraz dla nastolatków od 12 roku życia (także za zgodą rodziców). Teraz eutanazja będzie legalna na dzieciach między 1 a 12 rokiem życia, za zgodą rodziców oraz dwóch lekarzy. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać w przeciągu kilku miesięcy.

 

W tym kraju od 2002 roku obowiązuje „ustawa o zakończeniu życia na żądanie i pomocnictwie w samobójstwie”.  W zeszłym roku eutanazji dokonano 6361 razy, co stanowi 4 procent wszystkich zgonów. 91 procent pacjentów było nieuleczalnie chorych, a pozostali zmagali się z zaburzeniami psychicznymi.

 

Na podstawie: stacja7.pl

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor