Wydarzenia 20 Jan 2016 | Redaktor
Glossolalia przedszkolaków?

Glossolalia jest darem Ducha Świętego potocznie rozumianym jako „mówienie językami”. Jak dotąd, rozumienia tego daru nie udało się jednak zamknąć w jedynej i jednoznacznej interpretacji. Czy o darze mówić w kontekście modlitwy czy też ewangelizacji? Czy ten dar to mówienie językami obcymi, czy też artykułowanie dźwięków niezrozumiałych dla nikogo? Czy mówiący językami jest w ekstazie, czy też w stanie pełnej świadomości?

Ks. Józef Kudasiewicz pisze tak: Glosolalia jest to modlitwa inspirowana przez Ducha Świętego, modlitwa pod Jego natchnieniem. To natchnienie znosi pewne zablokowania wewnętrzne, otwiera człowieka na Boga, wyzwala zdolności, które nie występują na co dzień. Modlitwa staje się bardziej spontaniczna i entuzjastyczna, włącza się w nią cały człowiek, co wyraża przez gesty, podnoszenie rąk, klaskanie. Staje się modlitwą bardziej „dziecięcą”. Nie można jednak tej inspiracji Ducha mieszać z ekstazą.

W niedzielę 17 stycznia, w codzienność Niepublicznego Katolickiego Przedszkola św. Jadwigi Królowej wpisało się wydarzenie szczególne. Dzieci z dwóch najstarszych grup przedszkolnych przedstawiły w kościele parafialnym św. Jadwigi Królowej, jasełka.

Wiele występujących dzieci było z pewnością „odblokowanych wewnętrznie”, w czasie przygotowań i prób u wielu ujawniły się talenty nieznane ich wychowawczyniom i nauczycielom. Grały swe role spontanicznie i z dużą dozą entuzjazmu. Podnosiły ręce, klaskały. Klasyczne teksty jasełkowe przypadły jednostkom, ale wiele kolęd śpiewały wszystkie dzieci. Pierwsza, otwierająca przedstawienie, była śpiewana po łacinie – „Gaudete Christus est natus”. Wszystkie następne kolędy dzieci śpiewały po angielsku, po angielsku także grane były wszystkie jasełkowe role.

Zapisy na przegląd recytatorski

Za miesiąc, 23 lutego, Przedszkole św. Jadwigi organizuje jubileuszowy, V Międzyprzedszkolny Anglojęzyczny Przegląd Recytatorski „Poetry Out Loud”. Gromadzi on corocznie dużą liczbę dzieci z przedszkoli i szkolnych oddziałów zerowych. Zapisy do udziału w Przeglądzie trwają do 3 lutego. Zapraszamy na stronę internetową Przedszkola (www.jadwiga-przedszkole.pl) lub do kontaktu telefonicznego (608 100 615).


Katarzyna Burczyk

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor