Wydarzenia 9 Oct 2019 | Redaktor
Dzień Papieski w Bydgoszczy - plan dnia

Tradycyjna Karoliada, czyli rywalizacja drużyn i koncert w Artego Arenie, to część programu 19. Dnia Papieskiego. Obchody odbędą się w najbliższą niedzielę (13 października).

Tegoroczne hasło brzmi „Wstańcie, chodźmy”. To nawiązanie do słów z Ewangelii i tytułu jednej z książek Jana Pawła II.

– „Wstańcie, chodźmy” wzywa nas do tego, żeby powstać z marazmu, z wiary ospałej, wycofanej, ku wierze, która daje świadectwo – tłumaczył nowy rzecznik prasowy bydgoskiej kurii, ks. dr Marcin Jeirs, podczas konferencji prasowej.

Kuria obchody organizuje wspólnie z Fundacją Wiatrak. – Dzień Papieski ma cztery wymiary: duchowy, charytatywny, intelektualny i kulturalny – tłumaczyła Anna Leszczyńska z zarządu fundacji. – Zaczynamy oczywiście od sfery duchowej.

O godz. 13.30 w niedzielę (13 października) odbędzie się Msza św. pod przewodnictwem ks. biskupa Jana Tyrawy w kościele pw. św. Józefa Rzemieślnika, z oprawą muzyczną przygotowaną przez młodych.

Każdego roku w Dzień Papieski zbierane są też pieniądze na stypendia dla podopiecznych Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. W organizację obchodów włączają się stypendyści studiujący w Bydgoszczy.

O godz. 16.00 rozpocznie się Karoliada, w tym roku w hali Artego Arena. Sygnał do rozpoczęcia da tradycyjnie dzwon Zygmunta, odlany na 25-lecie pontyfikatu Jana Pawła II. Po modlitwie przyjdzie czas na rozgrywki rywalizujących dekanatów. Będą też kremówki, gorące napoje, a najlepszemu klubowi kibica przyznana zostanie nagroda specjalna.

Na zakończenie wystąpi Armia Dzieci. – Porywają wszystkie pokolenia, grali na jednej scenie m.in. z TGD, Mateo, Natalią Niemen – chwalił współorganizator Adam Burchardt.

W tym roku rywalizacja będzie przede wszystkim intelektualna, nie sportowa, i wpisze się w 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Zadania turniejowe dotyczyć będą związanych z nią wydarzeń.

O wylosowanie konfiguracji drużyn poproszono przedstawicieli mediów. Na zdjęciach: ks. Marcin Jeirs, Kamila Zroślak z Polskiego Radia PiK, Marcin Jarzembowski z eKAI/fot. Anna Kopeć

Aktywność uczestników nie ma jednak skończyć się na Dniu Papieskim. Wszyscy młodzi ludzie otrzymają bilet-zaproszenie z inicjatywami, w które można zaangażować się w najbliższym roku.

– To czas zdobywania doświadczeń, nawiązywania kontaktów, uczenia się pracy, służby, gotowości do bycia w Kościele powszechnym jako młoda świecka osoba, która może dzielić się swoim talentami. Wszystkich młodych zapraszamy do podjęcia tego wyzwania, więc wstańcie, chodźmy i razem budujmy nasz bydgoski Kościół – zapraszała Anna Leszczyńska.

relacja z konferencji za: TYGODNIK BYDGOSKI

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor