Wydarzenia 21 Mar 2019 | Redaktor
Dzień Osób z Zespołem Downa w Bydgoszczy

W naszym mieście obchody Dnia Osób z Zespołem Downa się juz wczoraj, tj.: 20 marca Mszą świętą w katedrze, sprawowaną przez ks. Janusza Tomczaka, diecezjalnego duszpasterza osób niepełnosprawnych, których przedstawiciele złożyli kwiaty Matce Bożej Pięknej Miłości.

Uroczystości miały miejsce także w Domu Polskim, gdzie ks. J. Tomczak wygłosił też wykład o doniosłej roli, jaka odgrywają osoby niepełnosprawne w Kościele.

Przywołał tez trud, jaki ponoszą rodzice, który wcale nie wynika z niepełnosprawności, ale z niesprawiedliwych wobec nich reakcji społecznych, które jednak się zdarzają. Przywołał słowa Jezusa: „Ani on nie zgrzeszył, ani jego rodzice” – Jezus przekreśla myślenie, że cierpienie jest bezpośrednim owocem grzechu.

Przywołane zostały też słowa św. Jana Pawła II: „Ponad ludźmi zdrowymi i chorymi, aktywnymi i znużonymi, rozwiniętymi i upośledzonymi, o jasnym umyśle i duchowo uśpionymi, unosi się Boże ojcowskie „Tak”, sprawiające, że każdy dzień ludzkiego życia jest odcinkiem drogi wiodącej ku spełnieniu i dlatego wartym przeżycia”.

Obchody w Domu Polskim honorowym patronatem objął ks. biskup Jan Tyrawa.

Organizatorem wydarzenia było 'Dziecięce Graffiti' - organizacja non-profit, skupiającą osoby z zespołem Downa i z innymi niepełnosprawnościami oraz ich bliskich. Koordynatorem obchodów w Domu Polskim był Piotr Częstochowski.

Zapraszamy do obejrzenia wspaniałej fotogalerii z całego dnia obchodów: Fotogaleria: [code]TU

foto: Anna Kopeć

źródło: Tygodnik Bydgoski

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor