Wydarzenia 19 Feb 11:35 | Redaktor
Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego osób małoletnich

mat. KEP

Pierwszy piątek Wielkiego Postu jest Dniem modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego osób małoletnich. W kościołach w całej Polsce nabożeństwom ma towarzyszyć intencja wynagradzania za ten grzech i modlitwa w intencji osób skrzywdzonych.

W tym roku Dzień odbywa się pod hasłem „Wspólnota ze Zranionymi”. Do podjęcia postu i modlitwy w tej intencji we wszystkich parafiach zachęca prymas Wojciech Polak, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży.  – Skrzywdzeni mają prawo liczyć na to, że na długiej i trudnej drodze zdrowienia nie zabraknie im także duchowego wsparcia całej wspólnoty Kościoła  – podkreśla. – Ufam, że takie solidarne działanie przyczyni się do rozbudzenia naszych sumień i wrażliwości, a także przemiany świadomości wszystkich członków Kościoła, tak aby każdy z zaangażowaniem robił wszystko, co w jego mocy, by nasza wspólnota była bezpiecznym domem dla dzieci i młodzieży – dodaje. 

Biuro Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży przygotowało materiały duszpasterskie, m.in. teksty rozważań drogi krzyżowej i modlitwy różańcowej o uzdrowienie i ochronę. – Rozważania tegorocznej Drogi Krzyżowej zostały przygotowane zarówno przez osoby, które doświadczyły dramatu wykorzystania seksualnego, jak i przez różne osoby i środowiska, które wspierają osoby pokrzywdzone – mówi ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. – Jesteśmy Kościołem i cokolwiek dzieje się w naszej wspólnocie, jest naszą sprawą. Tak jak dramat przeżywany we wspólnym domu, w jednej rodzinie, w jednym organizmie. Przypomina o tym papież Franciszek, pisząc na ten temat „List do Ludu Bożego” w oparciu o jedno zdanie: „Gdy cierpi jeden członek, współcierpią inni” (1 Kor 12, 26). Wezwał w nim, byśmy solidarnie wzięli na siebie odpowiedzialność za ból naszych braci i sióstr zranionych na ciele i na duszy – dodaje.

W materiałach znalazły się także dane instytucji działających na rzecz osób małoletnich, które doświadczyły przemocy seksualnej. We współpracy z  duszpasterzami osób skrzywdzonych i Fundacją Świętego Józefa KEP stworzono też stronę internetową wspolnotazezranionymi.pl.

Na podstawie: episkopat.pl

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor