Wydarzenia 21 Jan 19:48 | mk
„Dziękujemy za wszystko, co dla nas uczyniłaś”. Pożegnanie Hanny Marchlik [ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

W czwartek (21 stycznia) na cmentarzu Świętej Trójcy w Bydgoszczy odbyły się uroczystości pogrzebowe Hanny Marchlik, prezes Akcji Katolickiej Diecezji Bydgoskiej. W pożegnaniu uczestniczyło wielu kapłanów, jej rodzina, bliscy, współpracownicy z katolickich stowarzyszeń.

- Pokazywałaś nam, jak należy służyć parafii i Kościołowi. Dopiero kiedy tak nagle odeszłaś, uświadomiliśmy sobie, że Ty pracowałaś dla Kościoła. Przez cały tydzień, od rana do wieczora, ciągle byłaś zajęta sprawami Kościoła, dlatego wierzymy, że już jesteś blisko Pana, albo niedługo będziesz - mówił Adam Suplicki, zastępca Hanny Marchlik w Akcji Katolickiej Diecezji Bydgoskiej. 

- Prowadziłaś modlitwy za zmarłych członków Akcji, teraz my będziemy modlić się za Ciebie. Wierzymy, że Ty także będziesz modlić się za nas i będziesz się nami opiekować. Dziękujemy, Haniu, za wszystko, co dla nas uczyniłaś. Dziękujemy Bogu wszechmogącemu, że dał nam Ciebie - dodał.

Hanna Marchlik kierowała nie tylko Akcją Katolicką Diecezji Bydgoskiej, ale także bydgoskim oddziałem Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

- Przejęła dzieło, które w Katolickim Stowarzyszeniu „Civitas Christiana”rozpoczął jej mąż, Tadeusz Marchlik - wspominał przedstawiciel stowarzyszenia. Nawiązał także do wieloletniego zaangażowania Hanny Marchlik w organizację Konkursu Wiedzy Biblijnej.

 

- Była cichą, pogodną osobą, która zawsze dzieliła się swoim sercem. Bardzo dzielnie przyjmowała różne wyzwania, mimo przeciwności zawsze wiernie stała przy Bogu, całe swoje życie zawierzała Bogu i Matce Bożej - mówił.

Hanna Marchlik urodziła się w Bydgoszczy w 1948 roku, była absolwentką biologii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Po zakończeniu studiów powróciła do rodzinnego miasta, gdzie założyła rodzinę. Miała dwie córki. Owdowiała w 1991 roku.

Była przewodniczącą bydgoskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” (Oddział Okręgowy w Toruniu) oraz członkiem Głównej Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia. Należała do grupy założycieli pierwszego w Archidiecezji Gnieźnieńskiej Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej, utworzonego w 1996 roku przy parafii Chrystusa Króla w Bydgoszczy. W latach 1998-2003 była członkiem Zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Gnieźnieńskiej, a następnie, od 2005 roku - prezesem Zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Bydgoskiej.

W latach 2003-2015 prowadziła sekretariat bydgoskiego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, była także wieloletnią koordynatorką diecezjalnego etapu Konkursu Wiedzy Biblijnej. Prowadziła działalność kulturalną, edukacyjną, charytatywną. W 2020 roku otrzymała od kapituły nagrody „Za twórczy wkład w kulturę chrześcijańską” list gratulacyjny w uznaniu zasług.

Zdjęcia: Anna Kopeć

Więcej fotografii w galerii poniżej.

Tekst za: tygodnikbydgoski.pl

mk Autor