Wydarzenia 3 Apr 2019 | Redaktor
DUSZPASTERSTWO  MARYTRIA ZAPRASZA NA XIX MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ DO FORDOŃSKIEJ DOLINY ŚMIERCI

"P R Z Y J A C I E L U..."

To hasło tegorocznego XIX Misterium Męki Pańskiej, które jest swoistym zaproszeniem do odkrycia w sobie tej prawdy. On jest w naszych sercach, w naszym życiu każdego dnia. Lecz niestety codzienne obowiązki, zadania, zabieganie nie pomagają nam w tym. Przede wszystkim chcemy usłyszeć głos Boga, który wzywa każdego z nas po imieniu. Misterium jest nie tylko opowieścią o historycznych wydarzeniach, o męce, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa, ale jest przede wszystkim próba spojrzenia, jak bardzo ta historia dzieje się dziś, pośród naszych spraw, w naszej codzienności, i jak bardzo nas przemienia.

Hasło tegorocznego Misterium Męki Pańskiej jest zaproszeniem, by odkryć prawdę, że Bóg wychodzi nam na spotkanie i mówi każdemu z nas „Przyjacielu”. I tu nie chodzi o samo słowo, ale o relacje. Bóg wszedł z nami w głęboką relację przyjaźni, by w taki sposób powiedzieć nam, ze jesteśmy dla Niego ważni, bo przecież nie ma większej miłości, niż oddać życie za swoich przyjaciół. A my jesteśmy Jego przyjaciółmi (por J 15, 13).

Dlatego nawet w ostatnimi geście zdrady Judasza Bóg wyciąga do niego rękę i mówi: Przyjacielu... Każdy z nas może odnaleźć się w tej scenie... i każdemu z nas w najczarniejszej godzinie Bóg powie: Przyjacielu. Czy podejmiemy tą wyciągniętą dłoń? Czy chwycimy się jej i damy pociągnąć ku pełni, ku miłości, ku światłu...? Możemy Bogu powiedzieć „nie”, możemy też powiedzieć „tak” - jesteśmy wolni, a Bóg tą wolność szanuje. Jeśli powiesz „nie” i uciekniesz Bóg będzie wciąż na nowo wychodził na drogi Twojego życia, bo On nigdy się nami nie męczy. Jeśli powiesz „tak”, zacznie się najbardziej niesamowita przygoda Twojego życia, relacja, która nigdy nie jest nudna i nijaka, która przemienia spojrzenie i daje siłę, by w tym świecie być przyjacielem. Więc... Przyjacielu... jak będzie?

Zapraszamy, by odkryć Misterium, które się dzieje pośród naszych codziennych, zwyczajnych spraw. Tak jak kiedyś, w Jerozolimie toczyło się zwyczajne życie, w które wszedł Skazaniec – On umarł i zmartwychwstał pośród codziennych spraw zwyczajnych ludzi. To dzieje się także dzisiaj. Przyjdź i odkryj z nami tą Tajemnicę. To wielkopostne dzieło wpisało się w tradycję naszej diecezji w Niedzielę Palmową. Rok rocznie w ramach obchodów diecezjalnych Światowego Dnia Młodzieży, przybywa tego dnia blisko 20 000 widzów, by przez uczestnictwo w Misterium jeszcze pełniej przygotować się do nadchodzących Świąt Wielkiej Nocy.

ORGANIZATORZY

Niezwykłość tego przedsięwzięcia podkreśla fakt, że organizacją i koordynacją całości zajmują się ludzie młodzi: studenci z Diecezjalnego Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego „MARTYRIA”, we współpracy z Duszpasterstwem Młodzieżowym 4don4LORD, GPS, Fundacją „Wiatrak” oraz innymi wspólnotami Sanktuarium Królowej Męczenników. Wsparciem i doświadczeniem służą również starsi, często od początku związani z dziełem Misterium. Zaangażowanie obejmuje różne dziedziny, od oprawy artystycznej, obsady aktorskiej, poprzez przygotowanie i konserwację dekoracji, rekwizytów, po dbałość o zaplecze gospodarcze. Organizatorzy to osoby płomiennego ducha, wspierane przez fachowców; przedstawicieli różnych umiejętności.

Około 350 osób (wolontariuszy) w tym ok. 200 aktorów bierze udział w przygotowaniu i przeprowadzeniu Misterium. Praca ta to opracowanie artystyczne i organizacyjne przedsięwzięcia, próby przed Misteriami, przygotowanie dekoracji i strojów, zapewnienie wyżywienia dla wszystkich uczestników prób oraz bezpośrednie zaangażowanie aktorskie w Misterium. Dużą pomocą do zaistnienia tego dzieła jest również wsparcie ze strony lokalnych firm, instytucji i osób prywatnych.

SCENARIUSZ I REŻYSERIA

Mariola Ciesielska

GŁÓWNI AKTORZY

Łukasz Nowacki - Jezus

Małgorzata Kwiatkowska - Maryja

Mariusz Odjas - Centurion

Jacek Jędrzejczyk - Piłat

Katarzyna Lewandowska - Marta

Zofia Majczyk - Maria

Bartłomiej Iwański - Łazarz

MUZYKA

Przygotowaniem muzyki tego wydarzenia zajmują się Agnieszka Więckiewicz i Maciej Różycki, absolwenci Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

PATRONAT HONOROWY

Patronat honorowy nad tegorocznym Misterium objął Ordynariusz Diecezji Bydgoskiej Ks. Bp. Jan Tyrawa, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Pan Piotr Całbecki oraz Prezydent Miasta Bydgoszczy Pan Rafał Bruski.

HISTORIA

Historia fordońskiego Misterium Męki Pańskiej sięga roku 2001, w którym po raz pierwszy wystawiono je w bydgoskiej Dolinie Śmierci w Niedzielę Palmową. Dało to początek pięknej tradycji, która jest kontynuowana i która podejmuje co raz to nowsze środki, aby jak najlepiej przedstawić za pomocą obrazu, dźwięku i światła wydarzenia pasyjne. Główną motywacją organizatorów jest dostrzegana konieczność przywrócenia temu miejscu śmierci ponad 1200 obywateli miasta podczas II wojny światowej, należnej czci, hołdu i pamięci. 7 października 2008 roku świątynia Matki Boskiej Królowej Męczenników, usytuowana przy Dolinie Śmierci, podniesiona została do rangi sanktuarium, a kompleks martyrologiczny zyskał oficjalne miano Kalwarii Bydgoskiej Golgoty XX wieku. Wyjątkowość bydgoskiego Misterium, tkwi w corocznym nowym, niepowtarzalnym scenariuszu, w którym męka Chrystusa zostaje ukazana w perspektywie różnych wydarzeń historycznych, bądź współczesnych, biblijnych, bądź obyczajowych, różnych postaci, bądź problemów życiowych.

Dotychczasowe tytuły przedstawień:

2001 r. „Ludzkie sprawy”,

2002 r. „Dialog pokoleń”,

2003 r. „Miriam”,

2004 r. „Historia zdrajców”,

2005 r. „Cóż to jest prawda?”,

2006 r. „Bóg Honor Ojczyzna”,

2007 r. „Via Dolorosa”,

2008 r. „Miłujmy czynem i prawdą”

2009 r. „Dlaczego Mnie prześladujesz”

2010 r. „Crux mea, lux mea”

2011 r. „Duc in altum”

2012 r. „A jednak...”

2013 r. z powodu złych warunków atmosferycznychnie odbyło się

2014 r. „ICHTIS”

2015r. „Non abbiate paura!”

2016 r. „Krew i Woda”

2017 r. „ECCE HOMO”

2018 r. „Nie zostawię was”

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej, na której można znaleźć m.in. informacje o tegorocznym czy uprzednich misteriach, zdjęcia z lat ubiegłych, potrzebne informacje dla osób przybywających: [code]TU

DA Martyria

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor