Wydarzenia 22 Mar 2021 | Marta Kocoń
Droga krzyżowa ulicami miasta zakończyła się w Bazylice [ZDJĘCIA, WIDEO]

fot. Anna Kopeć

Czuwanie w Bazylice pw. św. Wincentego à Paulo zwieńczyło drogę krzyżową przygotowaną przez młodzież z diecezji bydgoskiej. Organizatorzy wytyczyli sześć tras, które pokonywano indywidualnie lub w małych grupach.

Trasy wiodły z głównych kościołów w dekanatach: parafii św. Urszuli Ledóchowskiej, św. Apostołów Piotra i Pawła, MB Nieustającej Pomocy, św. Polskich Braci Męczenników, MB Ostrobramskiej, MB Królowej Męczenników, do bydgoskiej Bazyliki. Najdłuższa trasa, z Fordonu, wynosiła ok. 10 kilometrów.

Rozważania i przebieg drogi krzyżowej zostały udostępnione na stronie wydarzenia. Aplikacja „prowadziła” uczestników do kolejnych stacji.

W drodze szczególnie towarzyszyli młodym św. Jan Paweł II i św. Józef, którego rok w Kościele obchodzimy. Do słów Papieża i do postaci św. Opiekuna Jezusa nawiązywali autorzy rozważań.

Z osobą św. Józefa wiąże się także cykl modlitw uwielbienia zatytułowany „Serce Ojca”. Trzecie wydarzenie z cyklu, tym razem w Bazylice, zwieńczyło drogę krzyżową ulicami miasta. 

– Chcemy uwielbiać Jezusa przez przyczynę Józefa, który na ten trudny rok został nam dany jako szczególny orędownik – mówił ks. Piotr Wachowski, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Podczas czuwania wspomniał o kolejnym fragmencie listu papieża Franciszka o św. Józefe, zatytułowanego „Patris corde” (Ojcowskim sercem). – Święty Józef jest nam dany jako Ojciec posłuszny. Posłuszeństwo objawia się poprzez jego sny – tłumaczył. Anioł przemówił do Józefa w czasie snów – a nie poprzez spektakularne znaki, jak np. do Mojżesza – czterokrotnie. Józef postąpił zgodnie z każdym z otrzymanych poleceń. – Jest posłuszny Panu Bogu w najbardziej prozaicznych momentach życia. (...) Prośmy za wstawiennictwem św. Józefa, aby drobne znaki były dla nas czytelne i abyśmy byli posłuszni, odważni – mówił duszpasterz.

Adoracji Najświętszego Sakramentu towarzyszyła oprawa muzyczna, o którą zadbał zespół Amen+. Czuwanie w Bazylice było transmitowane na kanale YouTube zespołu.

Z rozważaniami drogi krzyżowej przygotowanej przez młodych nadal można zapoznać się na stronie wydarzenia: dkub.kdolech.pl

Zdjęcia: Anna Kopeć

tekst i zdjęcia za: tygodnikbydgoski.pl

Marta Kocoń

Marta Kocoń Autor

Sekretarz Redakcji