Wydarzenia 10 Aug 2022 | Beata Swiniarska
Dobiegł końca 33. Festiwal Młodych w Medjugorje. Uczestnikami byli rownież młodzi z diecezji bydgoskiej

fot. medjugorje-info.com

W sobotę (6 sierpnia) zakończył się Mladifest, spotkanie młodzieży z całego świata w Medjugorje. W festiwalu co roku bierze udział około 45 tys. młodych ludzi ze wszystkich kontynentów, a każdą liturgię sprawuje kilkuset księży.

 

Program wydarzenia obejmuje katechezę, świadectwa, modlitwę różańcową, Mszę świętą i adorację eucharystyczną. Festiwal ma być świadectwem dla świata, dla ludzi, którzy w Kościele nie widzą radości i miłości.

– Może Ci się wydawać, że nie pasujesz do tego miejsca. Może myślisz sobie, że to jakieś dziwne. Że ten klimat, Ci ludzie, i takie tam. Ale uwierz mi, że to co przeżywasz w tym Miejscu, to, co tutaj czujesz, to jak blisko możesz być z Bogiem. Tą ogromną miłość. Ten Światek Ci nie da. I możesz się gubić, upadać ale pamiętaj, żeby się podnieść. A jeszcze lepiej, wyciągnij rękę, bo to właśnie ON - Jezus podciągnie Cię do góry – pisze na swoim profilu społecznościowym Sammy, uczestniczka festiwalu.

– Wiedz o tym, że modlę się tutaj za Ciebie również – dodaje.

 Przesłanie Ojca Świętego do uczestników Festiwalu Młodych

W tym roku Papież Franciszek skierował przesłanie do młodych, by szli drogą wiary i nigdy jej nie opuszczali.

Najmilsi, nie bójcie się, idźcie do Niego ze wszystkim, co nosicie w swoim sercu. On jest jedynym Panem, który oferuje prawdziwe pokrzepienie i prawdziwy pokój. Idźcie za przykładem Maryi, Jego i naszej Matki, która doprowadzi Was do Niego. Zawierzcie się Jej, która jest Gwiazdą Morza, znakiem nadziei na wzburzonym morzu, prowadzącą do przystani pokoju. Ona, która zna swojego Syna, pomoże wam naśladować Go w Waszej relacji z Bogiem Ojcem, we współczuciu dla bliźnich i w świadomości tego, do czego jesteśmy wezwani: bycia dziećmi Bożymi. W tej chwili, w samym sercu lata, Pan zaprasza was na wakacje z Nim do najbardziej wyjątkowego miejsca, jakim jest Wasze własne serce.

fot. medjugorje-info-com

Medjugorje szczególnym miejscem modlitwy

Niewielkie miasto Medziugorie (polska nazwa ustalona przez Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych) położone między górami nazwę wzięło właśnie od swojej lokalizacji. Miejscowość niedaleko dwóch wzniesień, Križevaca oraz Crynicy, co roku przyciąga tłumy pielgrzymów z całego świata. Na czym polega fenomen tego małego miasteczka? Niektórzy uważają, że są nim objawienia Maryjne, inni, że odczuwa się tam ponadnaturalną atmosferę nieba i pokoju, a jeszcze inni, że wszystko to sprawia siła modlitwy przybywających tam wiernych. Szacuje się, że niezależnie od celu wizyty Medjugorje odwiedziło już ponad 40 milionów osób.

fot. Digital Foto Video Studio ĐANI

Niewytłumaczalne zjawiska

Jeszcze w pełni niezatwierdzone przez Kościół objawienia Matki Bożej (chorw. Gospa) rozpoczęły się w 1981 roku. Całkowicie przemieniły życie tutejszej parafii. -  Matka Boża oprócz sześciorga wizjonerów wybrała całą parafię i pielgrzymów na swoich współpracowników. Szczególnie było to widoczne w orędziu, w którym powiedziała:Wybrałam tę parafię w szczególny sposób i pragnę ją prowadzić( 1.3.1984 ) - czytamy na stronie centrummedjugorje.pl.

Trzeciego dnia objawień, 26 czerwca, Matka Boża wezwała do pokoju słowami: Pokój, pokój, pokój – i tylko pokój! Pokój musi zapanować pomiędzy Bogiem i człowiekiem, ale i pomiędzy ludźmi!”. Ludzie gromadzili się wokół widzących i włączali się we wspólną moditwę.

Stanowisko Watykanu

Papież Benedykt XVI w roku 2010 powołał specjalną międzynarodową komisję teologiczną, na czele której stanął kardynał Camillo Ruini. Dziennikarz i pisarz Saverio Gaeta, który opublikował raport komisji w tomie „Dossier  Medjugorje” (edizioni San Paolo), oznajmia, iż komisja pierwsze siedem objawień uznała za wiarygodne. Obecny biskup Rzymu wydelegował do Medjugorje swojego nuncjusza, arcybiskupa Henryka Hosera, który z wykształcenia jest także lekarzem internistą. Po analizie sporzadzonego przez niego raportu,  w maju 2019 roku papież Francieszk wydał zgodę na organizowanie oficjalnych pielgrzymek do miejsca objawień.

 fot. medjugorje.hr

Koniec festiwalu to dopiero początek

Tegoroczny festwal odbył się pod hasłem „Uczcie się ode Mnie, a znajdziecie ukojenie”, trwał od 1 sierpnia. Zakończył się w święto Przemienienia Pańskiego (6 sierpnia) wczesnoporanną Eucharystią sprawowaną na górze Križevac. Modliły się tam tysiące młodych ludzi. 

Kolejny wpis Samanty jest nie tylko jej osobistym świadectwem, ale i zachętą, by odwiedzić chorwacją parafię. – Jadę do domu, z siłą i wiarą. Z przeświadczeniem że naprawdę kocham Boga i chce tak bardzo chce mu służyć i robić wszystko według jego woli. Jadę do domu, napełniona miłością. Z chęcią bym was wszystkich wytulila. Ten czas spędzony tutaj, Ci ludzie, konkretnie te chwile, są bezcenne.

Pamiętajcie proszę. Nie dajcie się złu. Bóg Cię kocha. Przyjedź proszę tu kiedyś do Matki Bożej, ona Cię zaprasza – pisze.

Czas i przestrzeń na modlitwę w Medjugorje jest nie tylko, gdy trwa ten wyjątkowy festiwal. Medjugorje wita pielgrzymów w ciągu całego roku. Każdy sezon ma tutaj swój urok. Można przyjechać prywatnie lub z grupą zoorganizowaną. Najważniejsze jednak, by otworzyć swoje serce na Boga i drugiego człowieka, a resztą na pewno zajmie się Gospa.

 

fot. medjugorje.hr

 Z błogosławieństwem

Beata

Beata Swiniarska

Beata Swiniarska Autor

Autorka bloga „Blessed”, liderka wspólnoty uwielbienia „Magnificat”