Wydarzenia 13 May 2019 | Redaktor
Od wczoraj mamy Sanktuarium Świętego Huberta

Dekret biskupa ordynariusza ustanawiający sanktuarium

"Bydgoszcz, 12 kwietnia 2019 r. Prot. N. 245 (2019) BP

DEKRET

Mając na uwadze duchowy pożytek wiernych oraz przepisy kan. 1230 i 1234 Kodeksu Prawa Kanonicznego, w odpowiedzi na skierowaną do mnie prośbę, po zasięgnięciu opinii Rady Kapłańskiej, z dniem 12 maja 2019 r., ustanawiam kościół parafialny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Żołędowie

DIECEZJALNYM SANKTUARIUM ŚWIĘTEGO HUBERTA BISKUPA

Sanktuarium, do którego pielgrzymują liczni wierni, jest miejscem, gdzie w sposób wyjątkowy należy zapewnić przybywającym dostęp do sakramentów świętych oraz zatroszczyć się o gorliwą posługę głoszenia Słowa Bożego.

Kustoszem Sanktuarium będzie każdorazowy proboszcz Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Żołędowie.

Parafianom i przybywającym do Sanktuarium pielgrzymom z serca błogosławię.

  • Jan Tyrawa Biskup Bydgoski"

...

Przypomnijmy krótko, jak wyjątkowa jest parafia w Żołędowie:

Historia kościoła sięga 1582 roku, gdy dziedzice żołędowscy założyli parafię. Od 1720 r. rozpoczęto obchodzić odpust parafialny 14 września, tj. w Święto Podwyższenia Krzyża.

W latach 30-tych ubiegłego stulecia roku do Kościoła w Żołędowie uczęszczało już wielu mieszkańców także sąsiednich miejscowości: Bożenkowa, Dąbrowy, Jagodowa, Linówca, Łącznicy, Maksymilianowa, Nekli, Nowych Mostków oraz Zdrojów. Parafia rozrastała się i prężnie działała.

Sama budowla kościoła w Żołędowie to bezcenny zabytek. Nieliczne są bowiem na naszym terenie zachowane drewniane kościoły, a ten w Żołędowie jest jednym z trzech w powiecie bydgoskim.

Ufundował go w 1715 roku hrabia Moszczeński herbu Nałęcz, dziedzic Żołędowa. Wystrój wnętrza świątyni został utrzymany w stylu barokowym. Ołtarz główny pochodzi z początku XVIII wieku. W 2011 roku w kościele odkryto polichromie przedstawiające sceny m.in. Modlitwy w Ogrójcu, Biczowania Pana Jezusa, Cierniem ukoronowania i Drogi krzyżowej. Możemy też podziwiać w świątyni barokową chrzcielnicę z ok. 1750 roku, a także polichromie przedstawiającą instrumenty muzyczne i girlandę florystyczną na chórze kościoła.

Warte jest także zobaczenie i posłuchanie brzmienia pięciogłosowych organów z 1888 roku oraz dwóch XVI - wiecznych dzwonów, znajdujących się na wieży kościoła.

źródło: Diecezja Bydgoska, parafiazolendowo.pl

foto: Wilkpedia

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor