Wydarzenia 25 Mar 2021 | Redaktor
Diecezjalne rekolekcje wielkopostne dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych była „Eucharystia – autostrada do nieba z bł. Carlo Acutisem” - online.

Błogosławiony Carlo Acutis. Domena publiczna

Zeszłoroczne rekolekcje wielkopostne dla szkół zostały odwołane z uwagi na pandemię. Kuria dość wcześnie wyciągnęła wnioski z tego przykrego doświadczenia, intensywnie myślano co zrobić, aby nie powtórzyła się zeszłoroczna sytuacja. W projekcie brało udział wielu księży, katechetów, kleryków seminarium oraz młodzież i dzieci – pieczę nad projektem sprawował Wydziału Katechizacji i Szkół Katolickich Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy pod kierownictwem jego dyrektora ks. prof. UAM dr hab. Mirosława Gogolika.

Jak informuje Kuria na stronie internetowej Diecezji, bardzo wielką popularnością cieszyły się materiały filmowe, przygotowujące uczniów z terenów diecezji bydgoskiej do rekolekcji wielkopostnych odbywających się w ramach szkolnych. Wymogiem było aby spotkania odbywały się w formie online. Przygotowania do nich trwały wiele tygodni, ale trud opłacił się tysiącami odsłon i setkami uczestników.

 

ks. dr hab. Mirosław Gogolik. Źródł Facebook

W jednym z filmów rekolekcyjnych, ks. Łukasz Krzewiński mówi „Te ławki miały zapełnić się wami. Młodymi ludźmi, którzy przyszliby tutaj. Po to, by postawić Bogu tak wiele pytań”. Materiały umieszczono na dedykowanych specjalnie stronach. W marcu minął rok, kiedy od ogłoszenia pandemii, przez co zeszłoroczne szkolne rekolekcje wielkopostne zostały odwołane.

Kuria dość wcześnie wyciągnęła wnioski z tego przykrego doświadczenia, intensywnie myślano co zrobić, aby nie powtórzyła się zeszłoroczna sytuacja. W projekcie brało udział wielu księży, katechetów, kleryków seminarium oraz młodzież i dzieci – pieczę nad projektem sprawował Wydziału Katechizacji i Szkół Katolickich Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy pod kierownictwem jego dyrektora ks. prof. UAM dr hab. Mirosława Gogolika.

 

Program rekolekcji nie był nazbyt trudny, a jego rdzeń tworzyły: trzy nauki rekolekcyjne oraz zajęcia własne uczniów sprawowane pod opieką nauczycieli religii.

Głównym tematem rekolekcji dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych była „Eucharystia – autostrada do nieba z bł. Carlo Acutisem”. Nadmienić należy, iż błogosławiony Carlo Acutis był człowiekiem, którego nazywać by można prekursorem w wykorzystywaniu Internetu do propagowania wiary i wydarzeń Eucharystycznych.

Carlo Acutis, oprócz zainteresowań typowych dla młodych ludzi, np. życia towarzyskiego, podróżowania, gry w futbol, grania na saksofonie, był autorem stron internetowych o cudach eucharystycznych i o świętych katolickich.  Eucharystię nazywał „autostradą do nieba". Był popularnym i pilnym wychowankiem mediolańskiego Liceum im. Leona XIII o profilu klasycznym.

Jego życiowym mottem były słowa: „Wszyscy rodzą się jako oryginały, ale wielu umiera jako fotokopie”

Jedną z ciekawostek było to, że uczestnicy rekolekcji wielkopostnych mogli przenieść się do wnętrza Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej.

Uczestnicy rekolekcji mogli także,  poznać drogą spaceru online, Misyjne Zgromadzenie Ducha Świętego, zwiedzić pomieszczenia zaplecza i kuchni należącej do plebanii parafii św. Antoniego z Padwy w Bydgoszczy, gdzie ks. Janusz Konysz piecze zdrowy chleb, którym symbolicznie dzieli się nim z siostrami albertynkami.

Te i wiele innych ciekawie przygotowanych materiałów stanowiły o sukcesie tegorocznych inlinowych rekolekcji wielkopostnych. Ręce same składają się do oklasków i aż nasuwa się aby powiedzieć. Można? Można! Bo dla chcącego nie ma nic trudnego! Brawo Wy!

Red.

Źródła:

Diecezja Bydgoska
Wikipedia

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor