Wydarzenia 14 May 2021 | Redaktor
Diecezja bydgoska tymczasowo nie ma „swojego” biskupa. Jakie imię ma być wymawiane w Modlitwie eucharystycznej?

Mszał, fot. ilustracyjna, Pixabay

Biskup toruński Wiesław Śmigiel został administratorem apostolskim diecezji bydgoskiej. Podczas Modlitwy eucharystycznej celebrans będzie wypowiadał właśnie jego imię, dobrze jest je także wymieniać podczas modlitwy powszechnej.

Nuncjatura Apostolska w Polsce 12 maja poinformowała o rezygnacji ks. bp Jana Tyrawy z pełnienia przez niego funkcji ordynariusza Diecezji Bydgoskiej. Jego obowiązki jako administrator apostolski, tymczasowo pełnić będzie bp sąsiedniej diecezji, Wiesław Śmigiel.

To właśnie w jego intencji modlą się odtąd kapłani w Modlitwie eucharystycznej. W jej części wstawienniczej celebrans będzie wypowiada słowa: „Pamiętaj, Boże, o Twoim Kościele na całej ziemi. * Spraw, aby lud Twój wzrastał w miłości * razem z naszym Papieżem Franciszkiem * naszym Biskupem Wiesławem oraz całym duchowieństwem”.

Wynika to z m.in. „Dekretu De nomine episcopi in prece eucharistica proferendo” z 9 października 1972 roku ówczesnej Świętej Kongregacji ds. Kultu Bożego (nr I c) (...), zgodnie z którym „po przyjęciu przez Papieża rezygnacji dotychczasowego Biskupa i mianowaniu nowego Administratora Apostolskiego będącego Biskupem, w Modlitwie eucharystycznej wymienia się odtąd imię nowego Biskupa Administratora” - czytamy na oficjalnej stronie diecezji bydgoskiej.

Imię bp Wiesława Śmigla ma być wymieniane podczas każdej Mszy świętej na terenie diecezji od 12 maja aż do kanonicznego objęcia diecezji przez nowego biskupa. - Do tego czasu wypada też imię nowego biskupa administratora wspominać poprzez wezwania modlitwy powszechnej – czytamy w komunikacie.

Duchowni i wierni proszeni są także o modlitwę w intencji wyboru nowego biskupa i w potrzebach diecezji. -  We wszystkich kościołach Diecezji Bydgoskiej przynajmniej raz winna być sprawowana Msza Święta według formularza Mszału Rzymskiego o wybór biskupa - dodają autorzy komunikatu. 

źródło: diecezja.bydgoszcz.pl

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor