Wydarzenia 19 Jul 2016 | Redaktor
Chociaż pielgrzymów niewielu, radości i modlitwy niezabraknie

Kilkuset pielgrzymów, przede wszystkim z Litwy i Madagaskaru, będzie gościł Kościół Bydgoski podczas Dni Diecezji. Będą one bezpośrednim przygotowaniem do spotkania z papieżem Franciszkiem w Krakowie i potrwają od 20 do 24 lipca.

– To okazja do pokazania autentycznej, polskiej wiary, ale również naszego regionu – mówią diecezjalni koordynatorzy Światowych Dni Młodzieży. – Początkowo plany były wielkie. Niestety, położenie Bydgoszczy około pięciuset kilometrów od Krakowa, a także problemy związane z dotarciem do grodu nad Wisłą spowodowały, że przyjeżdża do nas tylko około czterystu osób – powiedzieli ks. Dariusz Białkowski i ks. dr Waldemar Różycki.

Na czas Światowych Dni Młodzieży wiele polskich diecezji przyjęło biblijną nazwę. W przypadku Bydgoszczy jest to Golgota. To nawiązanie do Góry Ukrzyżowania, które nie jest przypadkowe. Mówił o tym św. Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki w 1999 roku, przywołując męczeństwo Polaków podczas II wojny światowej, czego trwałym symbolem są Stary Rynek i Dolina Śmierci. Z Bydgoszczy również w swoją ostatnią drogę wyruszył współczesny męczennik – bł. ks. Jerzy Popiełuszko.

Wszyscy wierni, w szczególności młodzież, są zaproszeni 23 lipca na godz. 15 do Hali Sportowo-Widowiskowej „Łuczniczka” – Artego Arena. Właśnie tam rozpocznie się centralne świętowanie XXXI Światowych Dni Młodzieży. Podczas Eucharystii biskup ordynariusz Jan Tyrawa dokona aktu posłania młodych diecezji bydgoskiej do Krakowa. Jest to grupa prawie dziewięciuset osób. – Także podczas tego wydarzenia młodzi otrzymają darmowe bilety uprawniające ich do przejazdu specjalnym pociągiem z Bydgoszczy do Krakowa. Poza tym planujemy mały poczęstunek przygotowany przez Caritas Diecezji Bydgoskiej oraz koncert uwielbieniowy z udziałem zespołu Deus Meus, grającego muzykę chrześcijańską z gatunków soul, funk i reggae – dodali diecezjalni koordynatorzy ŚDM.

Pierwszym etapem przygotowującym Kościół Bydgoski do historycznego wydarzenia było powołanie Diecezjalnego Centrum Światowych Dni Młodzieży w Zespole Szkół Katolickich Pomnika Jana Pawła II. Krótko potem powstały strona internetowa, a w ramach konkursu logo Światowych Dni Młodzieży. - Dwa lata temu podczas Niedzieli Papieskiej zostali powołani Dekanalni Koordynatorzy ŚDM, rok później powstały Parafialne Centra, którym wręczono miniatury symboli ŚDM. Udało się podpisać specjalną umowę o współpracy pomiędzy naszą diecezją a miastem Bydgoszcz, by wspólnie przygotować to wydarzenie. Podjęliśmy bardzo owocną współpracę w Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Kujawsko-Pomorskim Urzędem Wojewódzkim. Dużą życzliwością otoczyły nas media – zakończyli ks. Dariusz Białkowski i ks. dr Waldemar Różycki.

Dni Diecezji będą również okazją do podsumowania m.in. działalności grup wolontariatu Światowych Dni Młodzieży. Działały one przez ostatnie lata przy wielu wspólnotach, m.in. w parafii św. Wita w Słupach. Młodzi zwarli swoje szyki 13 grudnia 2013 roku. Wśród 21 członków znaleźli się licealiści, studenci, a nawet absolwenci szkół wyższych. – My, młodzi ludzie, którym sprawy Kościoła nie są obojętne, jesteśmy w stanie wiele osiągnąć. Głęboko wierzę, że naszym świadectwem zjednamy sobie wielu rówieśników, którzy może zapomnieli o miłości Boga. Wyjazd do Krakowa i spotkanie z Papieżem to ogromna szansa na przeżycie niezapomnianych chwil. Miliony ludzi, których łączy wiara i miłość do Boga, pokażą, jak wielka siła tkwi w młodzieży całego świata – powiedziała Martyna Nowaczewska.

Wszystkie informacje związane z Dniami Diecezji oraz ze spotkaniem w Krakowie są umieszczane na bieżąco na stronie www.golgota.bydgoszcz.pl.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor