Wydarzenia 25 Jul 2016 | Redaktor
Centralne obchody Dni w Diecezji

„Wyzbyć się siebie, a żyć życiem Jezusa Chrystusa – ta prawda, którą w tak krótki sposób wyraża św. Paweł, może być odczytana przez nas jako ideał bycia chrześcijaninem” – mówił do młodych biskup ordynariusz Jan Tyrawa.

Zawiązanie wspólnoty, Eucharystia, występy zespołów m.in. Acacia Band z Brazylii oraz Deus Meus – to centralne punkty Dni w Diecezji, które stanowiły bezpośrednie przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży. Wydarzenie odbyło się w Hali Sportowo-Widowiskowej „Łuczniczka” – Artego Arena i zgromadziło polskich wolontariuszy z wielu parafii diecezji bydgoskiej, a także gości z Brazylii, Litwy i Madagaskaru.

Centrum stanowiła Msza św. pod przewodnictwem biskupa ordynariusza Jana Tyrawy. Biskup podczas homilii mówił: – Już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus... Ta prawda, którą w tak krótki sposób wyraża św. Paweł, może być odczytana przez nas jako ideał bycia chrześcijaninem – wyzbyć się siebie, a żyć życiem Jezusa Chrystusa. Sprawić, by Jezus Chrystus żył we mnie i mną kierował, a Jego myśli stawały się moimi. W ten sposób także będzie się spełniać jedno z tych błogosławieństw, które kieruje nas ku Krakowowi – błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią. W tym najpełniej wyraża się Boże miłosierdzie, gdy Chrystus zamieszkuje w nas, by nas uświęcać swoją świętością i by nas prowadzić swoimi drogami ku celowi ostatecznemu – mówił pasterz.

Modlitwa uwielbienia oraz śpiewy podczas Mszy św. zostały przygotowane przez artystów i młodzieżowy wolontariat „4don4Lord” („Fordon dla Pana”), działający przy bydgoskiej parafii Matki Boskiej Królowej Męczenników, który zorganizował projekt muzyczny „Music for ŚDM”.

Modlitwa uwielbienia to, zdaniem księży, najlepsze podziękowanie za pierwsze owoce ŚDM w diecezji. – Mamy na myśli nowe grupy młodzieżowe, które są pewnym zaczynem na kolejne lata duszpasterskiej pracy – powiedzieli diecezjalni koordynatorzy ŚDM ks. dr Waldemar Różycki i ks. Dariusz Białkowski.

Zdaniem Adama Gliszczyńskiego z sekcji medialnej, Kościół nabrał nowej mocy. – Wierzę, że to początek jeszcze większego zaangażowania młodzieży – dodał. Wśród gości z Litwy znalazła się 15-letnia Dominika Ruwelite. – Przyjechałam, żeby poznać świat poza granicami, dobrze spędzić ten czas przygotowań. To dla mnie bardzo ważne – to przecież moja wiara, moi współbracia – podkreśliła.

Biskup ordynariusz Jan Tyrawa pobłogosławił młodych, a diecezjalni koordynatorzy ŚDM wręczyli im bilety uprawniające do darmowego przejazdu specjalnymi pociągami na spotkanie z papieżem Franciszkiem. O poczęstunek podczas spotkania zadbała Caritas Diecezji Bydgoskiej.

Od 20 do 24 lipca region i diecezję odwiedzili pielgrzymi z Brazylii, Litwy i Madagaskaru. Natomiast od 25 do 27 lipca do Bydgoszczy przyjadą grupy neokatechumenalne z Ukrainy i Hiszpanii – w sumie około czterystu osób.

mj

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor