Wydarzenia 8 Dec 2015 | Redaktor
W Łuczniczce bawili i uczyli dzieci

„Bezpieczeństwo ze św. Mikołajem” to nazwa akcji, jaką zorganizowały 7 grudnia Caritas Diecezji Bydgoskiej i Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy. Przedsięwzięcie, które odbywało się w Hali Sportowo-Widowiskowej „Łuczniczka”, zgromadziło około 3,5 tysiąca dzieci.

Ideą corocznego spotkania jest aktywizacja dzieci z terenów województwa kujawsko-pomorskiego dotkniętych ubóstwem i różnego rodzaju dysfunkcjami oraz zapewnienie im niecodziennej rozrywki i zabawy, połączonych z edukacją na temat bezpieczeństwa i pozytywnych form spędzania czasu wolnego.

Tym razem przedstawienie profilaktyczne poświęcone było omówieniu zagrożeń, jakie niosą ze sobą zjawisko nietolerancji, nienawiści i dyskryminacji. – Wspomniane zjawiska wynikają często z braku dostatecznej wiedzy lub ze strachu przed nieznanym. Ofiary tego rodzaju zachowań mają problem z normalnym funkcjonowaniem w życiu społecznym, czują się wykluczone – powiedział nadkomisarz Maciej Daszkiewicz z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Główne zasady „Bezpieczeństwa ze św. Mikołajem” to m.in.: aktywizacja dzieci w temacie szeroko rozumianego bezpieczeństwa; uwrażliwienie na drugiego człowieka; przestrzeganie dzieci przez niebezpieczeństwem i zagrożeniami na drogach, w szkole, na podwórku oraz w sieci. – Projekt tegorocznego spotkania wypłynął właśnie z inicjatywy Caritas Diecezji Bydgoskiej. Dlatego, że stoimy przed wyzwaniem, a zarazem zadaniem migracji, napływu uchodźców. Chcemy najmłodszym już dzieciom uświadomić w dobry i pokojowy sposób pewne mechanizmy. Dlatego, że nie muszą być to uchodźcy z Syrii, a na przykład z Ukrainy. Mogą być to również polscy obywatele, którzy przez wiele lat mieszkali na wschodzie. Chcemy od najmłodszych lat uczulić na wzajemny szacunek. Na to, że każdy ma swoją godność i człowieczeństwo – powiedział dyrektor ks. prałat Wojciech Przybyła.

Imprezę, w której uczestniczył m.in. biskup ordynariusz Jan Tyrawa, poprowadzili policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, wspierani przez uczniów klas policyjnych Zespołu Szkół nr 24 w Bydgoszczy. Całość uświetniły występy taneczne i teatralne. Organizatorzy przygotowali dla wszystkich uczestników okolicznościowe upominki oraz poczęstunek podczas zabawy.

JM

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor