Wydarzenia 21 Nov 23:01 | Redaktor
Całkowity zakaz Komunii Świętej! Pomysł posłanki Jaśkowiak

Poseł Koalicji Obywatelskiej i była żona prezydenta Poznania Joanna Jaśkowiak chce całkowicie zakazać udzielania Komunii Świętej. Wszystko pod pretekstem domniemanej pandemii koronawirusa. Polityk zwróciła się w tej sprawie z interpelacją do Ministerstwa Zdrowia. Parlamentarzystka KO twierdzi, że obowiązujące obecnie limity oraz używane środki higieny i ochrony, a także propagowanie udzielania Komunii Św. „na rękę” to niewystarczające restrykcje.

W rozmowie z „Super Expressem” Joanna Jaśkowiak wyjaśniła, że w dobie mniemanej pandemii wszelkie tego typu kontakty są zagrożeniem. Jak mówiła, dobrze byłoby stosować się do zasad higienicznych także w przypadku udzielania Komunii Świętej. Jej zdaniem „udzielanie w jakikolwiek bezpośredni sposób tego sakramentu, nawet do rąk, wydaje się zbędnym ryzykiem”.

 Sytuacja jest ekstremalna, wymaga więc ekstraordynaryjnych rozwiązań – przekonywała.

Dlatego poseł KO chce całkowicie zakazać udzielania Komunii Świętej. W skierowanej do Ministerstwa Zdrowia interpelacji podkreślała, że już we wcześniejszych wystąpieniach dotyczących koronawirusa apelowała o rozwagę i wyznaczenie klarownych i niezbędnych ograniczeń.

Tym razem chciałabym zwrócić uwagę na sposób udzielania sakramentu Komunii Świętej w Polsce. Niestety nadal, mimo odgórnych zaleceń, kultywuje się podawanie Komunii wprost do ust parafianina. Jest to sposób wysoce nieodpowiedzialny i niebezpieczny. Wirusolodzy wielokrotnie wskazywali, że to łatwy sposób na przeniesienie wirusa i takie przypadki były już wcześniej odnotowywane. W obecnej sytuacji udzielanie w jakikolwiek bezpośredni sposób tego sakramentu, nawet do rąk, wydaje się zbędnym ryzykiem – grzmiała Jaśkowiak.

Polityk jednak nie wskazała żadnych konkretnych źródeł, potwierdzających jej twierdzenia. Nie omieszkała także zasugerować, że jeśli „nie możemy liczyć na zdrowy rozsądek wszystkich duchownych”, to Ministerstwo Zdrowia „powinno dążyć do zminimalizowania wszystkich niebezpiecznych zachowań”.

W swojej interpelacji poseł Jaśkowiak pytała: „Czy Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzić odgórny zakaz udzielania w sposób bezpośredni sakramentu Komunii Świętej? Jeśli tak, kiedy takie plany zostaną ogłoszone? Jeśli nie, czy Ministerstwo Zdrowia szacuje, do jakiego wzrostu ciężkich przypadków COVID-19 może doprowadzić nierespektowanie przy takim procederze zasad dystansu i brak maseczek?”.

Resort zdrowia zapewnił jednak, że nie ma takich planów. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska oświadczył, że „rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 1758, z późn. zm.) nie definiuje szczegółowych zasad odnoszących się do poszczególnych czynności składających się na sprawowanie kultu religijnego”.

Jaśkowiak była jednak nie zamierza odpuszczać. W rozmowie z se.pl wyraziła nadzieję, że mimo to resort podejmie tę kwestię. Argumentowała, że „wszyscy chcemy, aby epidemia jak najszybciej się skończyła”.

Nie przeszkadza jej także Konkordat, zawarty pomiędzy Polską a Stolicą Apostolską. – Przestrzegając prawa do wolności religijnej, Państwo zapewnia Kościołowi katolickiemu, bez względu na obrządek, swobodne i publiczne pełnienie jego misji, łącznie z wykonywaniem jurysdykcji oraz zarządzaniem i administrowaniem jego sprawami na podstawie prawa kanonicznego – czytamy w Artykule.

 

 

Źródło: se.pl/PCh24.pl/prawy.pl

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor