Wydarzenia 25 Jul 2016 | Redaktor
Brazylijczycy i Malgasze zachwyceni Bydgoszczą

Burmistrz, nauczyciele języka angielskiego i filozofii oraz członkowie zespołu muzycznego znaleźli się wśród pielgrzymów z Brazylii i Madagaskaru, którzy w ramach Światowych Dni Młodzieży odwiedzili diecezję bydgoską.

Brazylijczycy i Malgasze zostali ugoszczeni na terenie bydgoskiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie w czerwcu ubiegłego roku został powołany przez proboszcza ks. dr. Romana Kneblewskiego specjalny zespół, mający za zadanie przygotować wspólnotę do Światowych Dni Młodzieży. Jego koordynator, Mateusz Raczyński, podkreśla, że wszyscy stworzyli prawdziwą wspólnotę. – Dziś wiemy, że ten szczególny czas jest początkiem czegoś więcej. Nadal będziemy się spotykać i formować. Chodzi o to, by młodzi nie odeszli, ale pozostali w Kościele – dodał.

Czterech pielgrzymów z Brazylii przyjechało z Kurytyby, miasta położonego na południu kraju. Młodzi reprezentowali zespół Acacia Band. – Polska to kraj o bogatej historii. Pochodzę z parafii pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej, która jest tak czczona właśnie tutaj. Moje pierwsze wrażenia są pozytywne – Bydgoszcz jest bardzo ładnym miastem – powiedział Santana Wagner.

Natomiast trzech pielgrzymów z Madagaskaru przybyło z diecezji Port-Berge, która jest usytuowana w regionie Sofia, w północno-zachodniej części prowincji Mahajanga. Do Polski przyjechali dzięki środkom zebranym podczas specjalnego przedsięwzięcia – „Nakarm pingwina. Kup rybkę!” – w ramach ogólnopolskiej akcji Światowych Dni Młodzieży „Bilet dla Brata”.

Adolphe Fiarema jest na co dzień burmistrzem Port-Berge, a także lekarzem. – Zależy nam również na tym, aby oprócz wspaniałych wrażeń turystycznych, nawiązać pewne relacje pomiędzy naszymi miastami i diecezjami. Poza tym na Madagaskarze nie ma tak wielu katolików jak w Polsce, więc jest to dobra okazja do tego, aby podzielić się swoją wiarą z chrześcijanami z całego świata i pogłębić formację duchową – dodał.

Pielgrzymi, goszcząc m.in. w seminarium duchownym, zjedli obiad, obejrzeli sale wykładowe oraz zatrzymali się na krótkiej modlitwie w kaplicy. W kilkudniowym programie zorganizowanym przez bydgoską parafię NSPJ znalazło się również zwiedzanie Bydgoszczy, Chełmna, Torunia, wspólne modlitwy, grill oraz rejs po Brdzie.

mj

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor