Wydarzenia 9 Sep 2016 | Redaktor
Boimy się świętowania? - uroczystości odpustowe

Władze miasta, służby mundurowe oraz wierni reprezentujący stowarzyszenia i ruchy uczestniczyli w bydgoskiej katedrze w dorocznym odpuście ku czci Matki Bożej Pięknej Miłości – patronki diecezji.

Uroczystościom 8 września, w święto Narodzenia NMP, przewodniczył biskup ordynariusz Jan Tyrawa. Podkreślając w homilii, że świętowanie odbywa się w szczególnym czasie dla Polski, zatrzymał się m.in. nad zakończonymi niedawno Światowymi Dniami Młodzieży. – Chciałbym przywołać to, co było tak często pomijane, a bardzo rzucało się w oczy. Chodzi o reakcję młodzieży – wybuch entuzjazmu i radości. Ta młodzież okazała się inna i szczególna. Zastanawiam się co, jest źródłem tej odmienności? – pytał.

Według hierarchy, jedyną odpowiedzią jest to, że przeżywaliśmy świętowanie. – I ta atmosfera, która wówczas się wytworzyła, stanowi dla mnie dowód na to, że człowiek potrzebuje w swojej egzystencji poza pracą i odpoczynkiem owego wymiaru świętowania – mówił. Co przeszkadza dzisiaj człowiekowi w świętowaniu, co tłumi w nim radość i emocje, które wówczas się wyzwalają? Biskup ordynariusz zwrócił uwagę na szeroko pojęte procesy sekularyzacji – eliminowanie z codzienności Boga. – Współczesny człowiek jest ślepy na rzeczywistość, która go otacza. Dostrzega ją w sposób płaski – przestrzegał.

Świętowanie – jak zauważył dalej – jest wydostaniem się z tego wszystkiego, wyjściem w górę, dostrzeżeniem siebie z radykalnie innej perspektywy życia. – Może także w tym gdzieś tkwi opór, aby uznać niedzielę za dzień wolny, bo boimy się świętowania? Bo nie będziemy wiedzieli, co robić w wolnym czasie. Bo ta pustka, która jest najgorsza do zniesienia, nas przygniata. Może dlatego szykujemy najróżnorodniejsze argumenty, które bronią niedzielę przed tym, by była wolnym czasem? – pytał.

jm

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor