Wydarzenia 24 Oct 2021 | Redaktor
Błogosławiony Kontard Ferrini - patron dnia (24.10)

Błogosławiony Kontard Ferrini. Domena publiczna https://en.wikipedia.org/wiki/Contardo_Ferrini#/media/File:Contardo_Ferrini.jpg

Patronem dnia 24 października jest błogosławiony Kontard Ferrini

Błogosławiony Kontard Ferrini

Kontard Ferrini urodził się 4 kwietnia 1859 roku w Mediolanie. Jego rodzina była bardzo pobożna. Ukończywszy studia średnie, Kontard zaczął studiować prawo na uniwersytecie w Pawii. Studia łączył ze zgłębianiem wiedzy religijnej i życiem zgodnym z Ewangelią. Zaskarbił sobie żartobliwy przydomek „św. Alojzy”, jako, że w tamtych czasach środowisko akademickie wrogo było nastawione do Kościoła i osób wierzących. Studia zakończył w 1880 roku, w wieku 21 lat. Przez następne 3 lata poszerzał swoją wiedzę w Berlinie. Następnie wrócił do Pawii, by tam wykładać prawo rzymskie. Zasłynął jako świetny mówca, jego wykłady były dla słuchaczy jasne i atrakcyjne, a jednocześnie głębokie. Był on autorytetem dla uczniów dzięki swojej rzetelności, solidności i jednocześniej pogodzie ducha. Kontard napisał ponad 200 naukowych artykułów, wydanych w pięciu tomach. Ferrini był bardzo religijny i pobożny – codziennie uczestniczył we Mszy świętej, złożył ślub dozgonnej czystości, należał do Konferencji św. Wincentego a Paulo, odwiedzał ubogich. W 1886 roku wstąpił do III Zakonu św. Franciszka z Asyżu.

W kolejnych latach przeniósł się do Messyny i Modeny, by tam prowadzić wykłady. W 1895 roku został doradcą prawny miasta Mediolanu, gdzie przez 4 lata pomagał w administracji. Podczas urlopu nad Jeziorem Wielkim zaraził się tyfusem i zmarł 17 października 1902 roku. Jego relikwie znajdują się w kościele Serca Jezusowego w Mediolanie. Jego przyjaciel, Achilles Ratti, który został później papieżem Piusem XI, mówił o Kontardzie: "Trudno by mi było powiedzieć, który z darów Bożych wysuwał się w nim na plan pierwszy. Najwięcej w nim podziwiam jego wiarę i życie chrześcijańskie w naszych czasach". W 1947 roku papież Pius XII beatyfikował Kontarda Ferriniego.

 
Inni patroni dnia 24.10:
 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Indochinach - bł. Józefa Le-Dang-Ti, męczennika. Był oficerem w armii księcia Tu-Duk. Zginął za wiarę w roku 1860.

oraz:

św. Ewergisla z Kolonii, biskupa (+ ok. 614); świętych męczenników Feliksa, biskupa, Audakta i Januarego, prezbiterów, oraz Fortunata i Septyma, lektorów (+ III w.); bł. Józefa Baldo, prezbitera (+ 1915); św. Marka, pustelnika (+ 580); św. Proklusa z Konstantynopola, biskupa (+ 446)
 
Źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.
 
 
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor