Wydarzenia 19 Nov 06:41 | Redaktor
Błogosławiona Salomea, dziewica - patron dnia (19 listopad)

Błogosławiona Salomea. Domena publiczna https://pl.wikipedia.org/wiki/Błogosławiona_Salomea#/media/Plik:Salomea1.jpg

Patronką dnia 19 listopada jest Błogosławiona Salomea, dziewica.

Otwórz zdjęcie

Błogosławiona Salomea

Salomea urodziła się na przełomie lat 1211 i 1212. Była córką księ księcia małopolskiego z dynastii Piastów - Leszka Białego i Grzymisławy, księżniczki ruskiej. W wieku 6 lat zaręczono ją z Kolomanem, księciem węgierskim, co miało na celu utrwalić pokój pomiędzy Polską i Węgrami. Wkrótce poślubiła go, ale za jego zgodą ślubowała zachować dziewictwo. W 1219 roku w wieku 8 lay wraz z nim zasiadła na tronie halickim, musieli jednak odejść z niego po klęsce w bitwie. W 1241 roku, jej mąż, Koloman, zmarł przez rany odniesione w bitwie nad rzeką Sajo.

 

Jan Matejko: Błogosławiona SalomeaPo tym zdarzeniu Salomea wróciłą do Polski, gdzie wielką serdeczność okazał jej młodszy brat, Bolesław Wstydliwy. Postanowiła jednak nie pozostawać na księżecym dworze i wybrała życie zakonne. W 1245 roku wstąpiła do ufundowanego przez jej brata klasztoru klarysek w Zawichoście. Zamieszkała tam wraz z pierwszymi polskimi klaryskami. W 1260 roku siostry przeniosły się do miejscowości Skała pod Krakowem, a ich dotychczasowy klasztor przejęli franciszkanie. Dzięki swemu możnemu pochodzeniu, zapewniła dostatek swym siotrom, a w testamencie przepisała im wiele bogactw. Salomea zmarła 17 listopada 1268 roku po cięzkiej chorobie. Jej relikwie spoczywają w Krakowie. Jej proces kanonizacyjny trwał bardzo długo i dopiero w 1672 roku papież Klemens X zezwolił na jej kult.W ikonografii atrybutem bł. Salomei jest gwiazda uchodząca z jej ust w chwili śmierci.
 
Inni patroni dnia 19.11:
 
Ponadto dziś także w Martyrologium:
W Mantui, we Włoszech - bł. Jakuba Benfatti, biskupa. Był zrazu doradcą Mikołaja Boccasino, generała dominikanów, który w roku 1303 został papieżem i przybrał imię Benedykta XI. On to mianował Jakuba biskupem Mantui. Ubodzy tego miasta rychło zaczęli go zwać swym ojcem. Zmarł w roku 1332. Jego kult zaaprobował w roku 1839 Pius IX.

oraz:

św. Azasa, żołnierza, męczennika (+ IV w.); św. Barlaama z Antiochii, męczennika (+ 303); świętych męczenników Fausta z Aleksandrii, diakona, i Dionizego (+ III/IV w.); św. Kryspina, biskupa i męczennika (+ III w.)
 
Źródło: Brewiarz - Czytelnia i Wikipedia.
Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor