Wydarzenia 9 Mar 14:11 | Redaktor
Biskup Włodarczyk spotkał się z obywatelami Ukrainy

Z ramienia diecezji miejsca dla uchodźców przygotowano m.in. w domu rekolekcyjnym na Piaskach/fot. Marcin Jarzembowski, diecezja.bydgoszcz.pl

Wyższe Seminarium Duchowne i dom rekolekcyjny na Piaskach to niektóre miejsca zarządzane przez diecezję, gdzie przygotowano miejsca dla uciekających przed wojną obywateli Ukrainy. Z uchodźcami, którzy znaleźli tam schronienie, spotkał się bp Krzysztof Włodarczyk.

Jedną z osób mieszkających obecnie w bydgoskim seminarium jest Tetina. – Jadąc do Polski, nie wiedzieliśmy, co nas czeka. Tak naprawdę nie da się słowami opisać tego wszystkiego, co mamy w sercach. Kierujemy w waszą stronę szacunek i wdzięczność – mówi.

Kilka miejsc, w których z ramienia diecezji przygotowano miejsca dla uciekających przez wojną, odwiedził bp Włodarczyk. „To był szczególny czas na osobiste rozmowy, słowa pocieszenia, ale i błogosławieństwa” – przekazuje diecezja. – Ta wojna dotyka niewinnych ludzi, którzy chcą normalnie żyć. Ufamy jednak, że Bóg przyjdzie nam z pomocą. Czujcie się dobrze. Mimo tego, że wasze serca są na Ukrainie – zwracał się do uchodźców bydgoski ordynariusz.

Poza miejscami noclegowymi w seminarium przygotowano także główny magazyn Caritas.  – Dziękuję za organizowanie wsparcia, którego celem jest stworzenie jak najlepszych warunków dla naszych sióstr i braci z Ukrainy, w tak bardzo trudnym dla nich czasie – powiedział bp Włodarczyk. Dziękował także wszystkim włączającym się pomoc: firmom, parafiom, prywatnym darczyńcom.

To właśnie Caritas koordynuje pomoc diecezji dla uchodźców, wraz z parafiami przygotowując miejsca pobytu, prowadząc zbiórki materiale i finansowe, wydając ciepłe posiłki dla kilkuset potrzebujących obywateli Ukrainy i przygotowując suchy prowiant. – Caritas Diecezji Bydgoskiej utrzymuje w gotowości jadłodajnię, która będzie przygotowywać i wydawać posiłki w lunchbox-ach dla szerszej grupy potrzebujących uchodźców – czytamy na stronie instytucji.

Działania diecezji można wesprzeć m.in. poprzez przynoszenie darów do magazynu oraz wpłaty na rachunki bankowe:

PLN 70 1600 1185 0004 0807 2566 7001

EUR 15 1600 1185 0004 0807 2566 7021

SWIFT: PPABPLPK

USD 85 1600 1185 0004 0807 2566 7022

SWIFT: PPABPLPK

Więcej o działaniach Caritas Diecezji Bydgoskiej na rzecz uchodźców można znaleźć na stronie www.bydgoszcz.caritas.pl.

Na podstawie komunikatu Diecezji Bydgoskiej (diecezja.bydgoszcz.pl)

Zdjęcia: Marcin Jarzembowski, diecezja.bydgoszcz.pl

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor