Wydarzenia 8 Dec 2016 | Redaktor
„Bezpieczeństwo ze Świętym Mikołajem” – akcja Caritas i Policji

Kilka tysięcy dzieci spotkało się 6 grudnia w bydgoskiej Hali Sportowo-Widowiskowej „Łuczniczka”, by wziąć udział w akcji „Bezpieczeństwo ze Świętym Mikołajem”. Została ona zorganizowana już po raz ósmy przez Caritas Diecezji Bydgoskiej oraz Komendę Wojewódzką Policji w Bydgoszczy.

Jej ideą jest aktywizacja dzieci dotkniętych różnymi problemami oraz zapewnienie im niecodziennej rozrywki i zabawy, połączonych z edukacją na temat bezpieczeństwa i pozytywnych form spędzania wolnego czasu. – Dzieci dowiadują się, jak mają się zachowywać na ulicy, w domu oraz w jaki sposób bronić się przed różnego rodzaju zagrożeniami. Podczas tego spotkania z jednej strony doświadczają radości ze spotkania ze św. Mikołajem, a z drugiej właśnie edukacji – powiedział biskup ordynariusz Jan Tyrawa.

Spotkanie, które zgromadziło m.in. najmłodszych z rodzin wielodzietnych, niepełnych i dysfunkcyjnych, poprowadzili funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. – W tym roku zwracamy dzieciom uwagę na kontakty z osobami obcymi, co dzieje się chociażby za pośrednictwem sieci. Również na problem handlu ludźmi, stąd w prezentowanym przedstawieniu pojawił się wątek porwania dziewczynki i próba jej sprzedaży – dodał podkomisarz Adam Kumkowski z Wydziału Prewencji KWP w Bydgoszczy. – Staramy się edukować i wymagać po to, aby zachować nasze dzieci w bezpieczeństwie, by nikt nie uczynił krzywdy tym, od których możemy uczyć się ufności, dobra, piękna i zwyczajnego dziecięctwa – dodał dyrektor diecezjalnej Caritas ks. prałat Wojciech Przybyła.

Inscenizacja została zatytułowana: „Karnawałowe perypetie Małgosi”. – Główna bohaterka, którą zagrałam, została porwana. To przestroga dla najmłodszych, aby umiejętnie korzystali z Sieci. By nie spotykali się z nieznanymi osobami, nie ujawniali swoich danych, bo nie wiemy, kto jest po drugiej stronie – powiedziała Paula Pietryga z Gimnazjum nr 23 w Bydgoszczy.

Partnerami „Bezpieczeństwa ze Świętym Mikołajem” byli: Sławek i Przyjaciele, Kapral-Car, Fundacja Wielka Rodzina, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Bydgoszczy, Nadleśnictwo Żołędowo, Gimnazjum nr 23 w Bydgoszczy. Całość uświetniły kolędy zaśpiewane przez przedstawicieli Bydgoskiej Szkoły Muzycznej oraz występy taneczne grupy „Prototyps”. Uczestnicy otrzymali okolicznościowe paczki, które dzięki wsparciu darczyńców i wolontariuszy przygotowała diecezjalna Caritas.

Podczas spotkania została zainaugurowana kolejna edycja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Jej znakiem jest świeca Caritas, która na przestrzeni lat stała się jednym z najważniejszych i najbardziej rozpoznawanych symboli Wigilii w Polsce. Corocznie wpływy ze sprzedaży świec są przeznaczone na letni wypoczynek, całoroczne dożywianie dzieci w szkołach i świetlicach, na pomoc edukacyjną. Ponadto 10 groszy z każdej świecy trafia na pomoc dzieciom z zagranicy, w tym roku wsparciem zostaną objęte dzieci uchodźców z Syrii i Iraku.

Źródło: diecezja.bydgoszcz.pl

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor