Wydarzenia 11 Jan 2017 | Redaktor
Amerykański filozof na spotkaniu z bydgoskimi biznesmenami

Prof. Stephen Hicks – kanadyjsko-amerykański filozof z Uniwersytetu Rockford, ekspert od etyki biznesu – we wtorek w Wiatraku spotkał się z bydgoskimi przedsiębiorcami. Spotkanie odbyło się w ramach cyklu „Biznes Solidarny”. Wzięło w nim udział około 30 biznesmenów – w większości szefów bydgoskich firm. - Zaczął się kolejny rok szansy w naszym życiu, by być dobrymi jak chleb – mówił ks. Buchholz, nawiązując do przeżywanego właśnie Roku Brata Alberta. – Życzę Państwu, by to grono, które spotyka się w ramach „Solidarnego Biznesu” miało zawsze wrażliwość na drugiego człowieka, żeby gorącym sercem widzieć tych ludzi, którzy potrzebują nas – dobrych jak chleb.

Po powitaniu i modlitwie rozpoczął się wykład prof. Hicksa zatytułowany „Przedsiębiorcy i Nowe Przywództwo”. (Wykład był prowadzony w języku angielskim, a tłumaczył go Jakub Tomczak.) – Jestem profesorem filozofii zainteresowanym przedsiębiorczością. Na tych dwóch dziedzinach opiera się cała moja praca, a pochodzę z rodziny przedsiębiorców – przedstawił się profesor. Potem opowiadał m.in., jak rozwijał się i zmieniał biznes na przestrzeni czasu. Wielokrotnie nawiązywał do rozmów z ludźmi biznesu, prowadzonych po to, by odkryć tajemnicę ich sukcesu.

Prelekcja została nagrodzona oklaskami, nie brakowało pytań od biznesmenów, m.in. o cechy charakteru, jakie trzeba mieć, żeby odnieść sukces. - Według mnie, potrzeba 12 takich cech, a najważniejsze z nich to zdolność do podejmowania decyzji oraz odwaga – mówił prof. Hicks.

Po wykładzie była jeszcze wspólna kolacja z profesorem i okazje do bezpośrednich rozmów. Prof. Hicks przyjechał do Polski promować swoją książkę pt. „Zrozumieć postmodernizm. Sceptycyzm i socjalizm od Rousseau do Foucaulta” wydaną przez Wydawnictwie Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Profesor ma zaplanowane również wykłady na Uniwersytecie Warszawskim oraz Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Hicks specjalizuje się w etyce biznesu, a określa siebie jako liberalnego realistę. Jest zapraszany  z wykładami do licznych uczelni, stowarzyszeń i fundacji w USA, a także w innych krajach. Jest autorem trzech książek i kilkudziesięciu artykułów naukowych z dziedzin filozofii edukacji, filozofii polityki, etyki biznesu, historii i rozwoju sztuki współczesnej.

Spotkanie odbywało się w ramach cyklu „Biznes Solidarny” w Wiatraku, ale było otwarte dla wszystkich chętnych. Informacje na temat grupy „Biznes Solidarny” i relacje z poprzednich spotkań znajdują się na stronie www.biznessolidarny.pl.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor