Wydarzenia 29 Jul 2020 | Jarosław Aleksander
Amerykańska Częstochowa, czas pielgrzymek

fot. nadesłane (K.O.)

Merrillville nazywane jest amerykańską Częstochową. To nie tylko sanktuarium Maryjne, ale wzorem Jasnej Góry - miejsce pielgrzymek amerykańskiej Polonii.

Sytuacja pandemiczna w USA jest wyjątkowo ciężka, staje się krytyczna. Z tego względu tegoroczna pielgrzymka Polonii do Merrillville została odwołana.

 Zamiast tego stworzono specjalne wydarzenia internetowe mające łączyć wiernych w modlitwie, a na dzień 9 sierpnia wyznaczono uroczystą Mszę Świętą.

 

Przyczyna odwołania przejścia jest bardzo prozaiczna: ze względu na sytuacji epidemiczną po prostu nie uzyskaliśmy stosownych pozwoleń z miast na przejście, wobec czego postanowiliśmy zaproponować naszym przyjaciołom – pielgrzymom inną formę pielgrzymowania w tym nadzwyczajnym i trudnym roku – mówi ksiądz Mikołaj Markiewicz.

 

Fizycznie pielgrzymować będą tylko cztery osoby, dwóch kapłanów – ksiądz Bronisław i ksiądz Józef  oraz dwie osoby świeckie, które są związane z pielgrzymką od lat. „To nie będzie dokładnie tak, jak w ubiegłych latach, to nie będzie dokładnie ta trasa. Ich przejście będzie miało charakter symboliczny. Będą szli tak, jak będą mieli możliwość, ale to oni będą nieśli nasze intencje, nasze modlitwy – mówi ksiądz Mikołaj Markiewicz.

 

Polonijna pielgrzymka nie zostaje odwołana w kategorii duchowego przeżycia. Zachęca się wiernych do udziału w modlitwach oraz duchowej drodze ku Matce Bożej.

 

Jarosław Aleksander

Jarosław Aleksander Autor

tak właśnie