Wydarzenia 13 Jan 2016 | Redaktor
Akcja „Nakarm pingwina. Kup rybkę!”

W ramach ogólnopolskiej akcji Światowych Dni Młodzieży „Bilet dla Brata” w diecezji bydgoskiej zorganizowano przedsięwzięcie „Nakarm pingwina. Kup rybkę!”. Jego celem jest zebranie środków, dzięki którym zostanie sfinansowany przyjazd dla trzech mieszkańców Madagaskaru.

Osoby, które zostaną ugoszczone przez diecezję bydgoską, przybędą z diecezji Port-Berge, która jest usytuowana w regionie Sofia, w części północno-zachodniej prowincji Mahajanga na Madagaskarze. Według danych z 2013 roku, zamieszkiwało ją blisko 800 tysięcy mieszkańców, z których 18 tysięcy było katolikami, co stanowiło mniej niż 3 procent. Na wyspie pracują m.in. dwaj ojcowie ze Zgromadzenia Ducha Świętego – o. Michał Apiecionek CSSp oraz o. Dariusz Marut CSSp. – O pomoc poprosił nas miejscowy biskup. Myślę, że bydgoszczanie i cała diecezja są w stanie zapłacić za bilety dla trzech młodych ludzi, którzy pragną zobaczyć nasz region, a przede wszystkim Ojca Świętego – powiedział koordynator diecezjalny Światowych Dni Młodzieży ks. Dariusz Białkowski.

Kapłan wytłumaczył, skąd nazwa pomysłu. – Polakom Madagaskar kojarzy się przede wszystkim ze znaną kreskówką „Pingwiny z Madagaskaru”. Stąd „Nakarm pingwina. Kup rybkę!”. Przygotowaliśmy różnego rodzaju zestawy rybek. Są to naklejki na samochód i telefon, a także breloczki do kluczy przypominające o Światowych Dniach Młodzieży. Dlaczego ryba? Ponieważ jest ona symbolem chrześcijaństwa. Mamy również 1050. rocznicę chrztu Polski, a pierwsi chrześcijanie rozpoznawali się właśnie przez znak ryby. Więc przypominamy o naszym chrzcie, chrześcijaństwie i przynależności do Kościoła – dodał diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Środki były zbierane m.in. podczas diecezjalnej peregrynacji symboli Światowych Dni Młodzieży. Akcja zakończy się najprawdopodobniej pod koniec kwietnia – po zebraniu całej kwoty, a potrzeba równowartości trzech biletów, czyli 6300 euro.

jm

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor