Wydarzenia 11 Nov 2015 | Redaktor
Abp Hoser uhonorowany za odwagę mówienia prawdy

Abp Henryk Hoser został dziś odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Podczas uroczystości w Belwederze z okazji Narodowego Święta Niepodległości prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe 22. osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu. Biskup warszawsko-praski został uhonorowany za wybitne zasługi dla polskiego Kościoła i za osiągnięcia w pracy duszpasterskiej.

Prezydent zaznaczył, że abp Hoser: – nigdy nie wahał się prezentować swoich przekonań, nawet mając świadomość głębokiej krytyki.

Abp Hoser przez wszystkie lata swojej posługi kapłańskiej nigdy nie wahał się mówić prawdy. – dodał prezydent. – Poglądy i skłonności na tej scenie wartości są różne, a najważniejsze jest to, żeby były to przekonania, które budują Rzeczpospolitą, budują te wszystkie wartości, które są jej ostoją. Jest to nasze poczucie wspólnoty, polska rodzina, w której zawsze nasz język, historia, obyczaj był przechowywany, nawet w najtrudniejszych czasach. Dziś czasy nie są trudne, ale rodzinę trzeba nadal bronić i wspierać – podkreślił Andrzej Duda.

Narodowy Dzień Niepodległości zawsze powinniśmy obchodzić w sposób radosny i niezwykle dostojny, czczący tą wielką pamięć, bo Niepodległość, tak jak wolność, nie jest dana raz na zawsze. My Polacy na przestrzeni setek lat naszej historii przekonaliśmy się, jak łatwo tą Niepodległość utracić, w skutek kierowania się partykularnymi interesami – powiedział prezydent.

Jak dodał: – Ojczyzna powinna pamiętać o tych, którzy całym życiem się jej poświęcają, bronią tego, co najważniejsze dla Polski, dla narodu, czasem dla zwykłej przyzwoitości. Ogromnie się cieszę, że mogłem Państwa uhonorować. Jesteście Państwo ludźmi niezłomnymi. Dziękuję za wszystko, i w imieniu Rzeczypospolitej i w moim własnym – powiedział Andrzej Duda do odznaczonych najwyższymi honorami państwowymi.

72-letni abp Henryk Hoser jest lekarzem, misjonarzem, a od 2008 roku biskupem diecezjalnym warszawsko-praskim. W 2005 r. został arcybiskupem tytularnym Tepelte oraz sekretarzem pomocniczym Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów i przewodniczącym Papieskich Dzieł Misyjnych. W 2009 r. został konsultatorem Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Był również uczestnikiem zgromadzenia specjalnego II Synodu dla Afryki. Jest przewodniczącym Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski, członkiem Komisji Duszpasterstwa, Komisji ds. Misji i Rady do Spraw Rodziny. Jest także członkiem Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Za pch24.pl

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor