Wydarzenia 13 Jun 14:04 | Marta Kocoń
Abp Gądecki: Studiowanie myśli kard. Ratzingera jest ważne, szczególnie w czasach zamętu

fot. Anna Kopeć

– „To gigant myśli kościelnej” – mówił w Bydgoszczy o kard. Ratzingerze – papieżu Benedykcie XVI abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP. Wspólnie z prymasem Polski Wojciechem Polakiem oraz sekretarzem generalnym KEP uczestniczył w obchodach jubileuszu Centrum Studiów Ratzingera, od 10 lat istniejącego przy Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej.

Centrum powstało we współpracy uczelni z Fundacją Watykańską Joseph Ratzinger – Benedykt XVI. Jublieusz świętowano w piątek (10 czerwca). 

Podczas spotkania z mediami abp Gądecki, przewodniczący KEP, dziękował dyrektorowi Centrum ks. Mariuszowi Kucińskiemu, za zainspirowanie utworzenia tego działa. – Studiowanie myśli ks. prof. Josepha Ratzingera, a potem kardynała i Ojca Świętego Benedykta XVI, jest niezmiernie ważne, szczególnie w czasach zamętu, gdy tak mocno poprzez uczelnie, [instytucje] społeczne, kulturalne, dochodzi do głosu relatywizm. Ważne jest, aby ten głos racjonalności dochodził i zwyciężał, bo inaczej pogrążymy się w chaosie – podkreślił abp Gądecki. Zaznaczył, że ks. prof. Ratzinger miał wielki wkład w Sobór Watykański II. – To nie jest jeden z wielu uczonych, ale gigant myśli kościelnej – zaznaczył.

– To ciągłe wydobywanie myśli filozoficznej i teologicznej kard. Ratzingera, papieża Benedykta XVI; odkrywanie tajemnicy Boga, stawianie Go w centrum i poprzez to poszukiwanie, odkrywanie prawdziwego obrazu Boga. A w kontekście odkrywania tego, kim jest Bóg – odkrywanie tego, kim jest człowiek, pochylanie się nad misterium, tajemnicą obecności Boga w codzienności – mówił o działalności Centrum ordynariusz diecezji bydgoskej bp Krzysztof Włodarczyk. Jak podkreślił, chciałby, żeby owoce studiów nad myślą Ratzingera były popularyzowane; by trafiły „pod strzechy”. – Myślę, że nad tym w następnych latach, w następnej kadencji ks. dyrektora [Kucińskiego], będziemy pracowali – wskazał.

Prymas Polski abp Wojciech Polak wskazał na znaczenie obecności Fundacji Watykańskiej w Polsce, w Bydgoszczy - inspirowanie przez nią dialogu ze współczesnym społeczeństwem.

Do znaczenia współpracy Fundacji Watykańskiej właśnie z uczelniami w naszym regionie: KPSW w Bydgoszczy oraz UMK w Toruniu, nawiązał także sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński.  – Centrum Studiów Ratzingera znajduje się w Polsce i obejmuje Europę Środkowowschodnią, która przeżywa kryzys postkomunistyczny. Tym bardziej to porządkowanie myśli według nauczania – systematycznego, jednoznacznego – kard. Ratizngera, ma ogromne znaczenia – podkreślił.

– Udało się zrobić coś niezwykłego i w nauce bardzo cennego – stworzono środowisko, które promuje myśl Benedykta XVI. To jest środowisko współpracy – mówił ordynariusz diecezji toruńskiej bp Wiesław Śmigiel. – Jestem niezmierni wdzięczny, że Fundacja współpracuje nie tylko z KPSW w Bydgoszczy, ale również z UMK w Toruniu. Myślę, że ta współpraca wydaje ogromne owoce – zaznaczył. – W Toruniu przyznajemy nagrodę, którą popularnie nazywamy nagrodą Ratzingera – to nagroda międzynarodowa dla wybitnych naukowców z całego świata za osiągniecia w różnych dziedzianch. Ci naukowcy bardzo sobie tę nagrodę cenią.

Centrum Studiów Ratzingera funkcjonuje w murach KPSW. Rektor Helena Czakowska nawiązala do słów umieszczonch na sztandarze uczelni „Sapientiae Servientes” – w służbie mądrości. – W służbie mądrości, w poszukiwaniu prawdy organizujemy konferencje, toczymy debaty. Dziękuję władzom kościelnym, świeckim za wspieranie naszej współpracy [z Fundacją Watykańską] – mówiła.  

Obchody 10. rocznicy działalności CSR rozpoczęły się Mszą św. w katedrze bydgoskiej. Po południu w murach KPSW odbyło się międzynarodowe sympozjum „Współczesne wyzwania dla społeczeństwa i dla Kościoła w Polsce i w Europie środkowej w perspektywie nauczania kard. J. Ratzingera/ Benedykta XVI”.

Tekst pierwotnie opublikowany na: tygodnikbydgoski.pl; zmieniono tytuł i lead

Zdjęcia: Anna Kopeć

Marta Kocoń

Marta Kocoń Autor

Sekretarz Redakcji