Wydarzenia 13 Feb 2016 | Redaktor
72. zjazd Salezjańskich Wspólnot Ewangelizacyjnych

Prawie trzystu młodych bierze udział w trzydniowym 72. zjeździe Salezjańskich Wspólnot Ewangelizacyjnych, jaki odbywa się na terenie parafii św. Marka w Bydgoszczy.

„Nawróć się, a będziesz szczęśliwy” – to słowa, które są często powtarzane, a jednocześnie stanowią motto zjazdu. – Każdy z nas pragnie takiego momentu zatrzymania się, naładowania swoich duchowych akumulatorów, powrotu do Źródła. Nasza ludzka natura jest słaba i grzeszna, więc potrzebujemy „duchowego kopniaka”. I takim pomysłem na przemycenie Pana Boga są właśnie Salezjańskie Wspólnoty Ewangelizacyjne. Sam jestem tego najlepszym przykładem, bo w nich się wychowałem, tam też odkryłem swoje powołanie - powiedział ks. Krzysztof Rudziński SDB z Salezjańskiego Stowarzyszenia Wychowania Młodzieży.

Ewangelizacyjne wspólnoty są tworzone w różnych miejscach w Polsce, nie tylko tam, gdzie są salezjanie. Tym razem za sprawą okresu liturgicznego, jakim jest Wielki Post, temat spotkania narzucił się sam. - Stąd nabożeństwo Drogi Krzyżowej w pobliskiej Dolinie Śmierci i świadectwo zaproszonego gościa, który miał pokazać młodemu człowiekowi, że nieważne, jak było. Ważne, żeby z tego wyjść. Raper Dobromir „Mak” Makowski wszędzie gdzie jest mówi, jak Bóg działa w jego życiu. Świadczy, że bez względu na to, jakiego dna człowiek by nie doświadczył, Chrystus potrafi z tego wyciągnąć dobro – dodał ks. Krzysztof Rudziński SDB.

Salezjanin ks. Michał Mejer SDB jest od 2 lat moderatorem Salezjańskiej Pielgrzymki Ewangelizacyjnej. – Myślę, że każdy człowiek chce być szczęśliwy, natomiast młodzi dzisiaj nagminnie mylą szczęście z przyjemnością. I to jest kwestia, którą chcemy uświadomić. Pan Jezus przyszedł po to, by dać nam życie w obfitości – tak mówi w Ewangelii według św. Jana: „Ja przyszedłem po to, aby owce miały życie i miały je w obfitości”. Młodym religia chrześcijańska kojarzy się często z czymś smutnym, ciężkim i żmudnym. My chcemy pokazać, że życie z Jezusem jest źródłem pełni i szczęścia. Tej pełni, której nie da mu zwykła przyjemność, bo ona zostawia tylko w człowieku pustkę – powiedział.

Kapłan przypomniał, że Salezjańskie Wspólnoty Ewangelizacyjne powstały w 1991 roku - po wizycie Jana Pawła II na Światowych Dniach Młodzieży w Częstochowie. To tam zrodziła się ta idea. – W tym roku obchodzimy już 25 lat istnienia. Trzy razy w roku – regularnie – organizujemy duże zjazdy formacyjne. Teraz mamy 72. zjazd formacyjny – powiedział.

Dlaczego młodzi chcą być razem w Salezjańskich Wspólnotach Ewangelizacyjnych? Bo odpowiadają one na ich potrzeby. – Wspólnoty te były dużym przełomem w moim życiu. Zawsze byłam blisko Kościoła, jednak miałam swoją wizję Pana Boga, swoją wizję wszystkiego. Bóg pomógł mi wydobyć moje talenty, charyzmaty, których wcześniej nie widziałam. Mogłam je dostrzec i rozwinąć. To na pewno mnie zmieniło i umocniło, bo ta wiara nie była na tyle mocno skupiona na Bogu i z czasem mogła się „rozpłynąć”. Nie mogę sobie wyobrazić tego, jak mogłoby się potoczyć moje życie, gdybym w liceum nie spotkała salezjanów – powiedziała Marta Ziętarska z Gdańska.

Zjazd jest okazją do spotkania się ze swoimi przyjaciółmi, poznania nowych osób, ale nade wszystko do odkrywania na nowo Jezusa Chrystusa.

jm

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor