Wydarzenia 14 Sep 2015 | Redaktor
300-lecie konsekracji kościoła w Żołędowie

W niedzielę, 13 września 2015 roku w parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Żołędowie odbyła się Msza Święta z okazji Jubileuszu 300 lecia konsekracji świątyni. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił Prymas Polski, abp. Wojciech Polak.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. po której nastąpiło zasadzenie pamiątkowego dębu, który ma symbolizować siłę oraz głęboką wiarę parafian.

Podczas słowa wstępnego, ks. Jarosław Kubiak, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, zachęcał do wspólnego dziękczynienia za dar obchodów 300 lat istnienia parafii oraz podkreślał, jak ważna jest rola świątyni w życiu mieszkańców. Ks. proboszcz dodał również, że drzwi kościoła będą zawsze otwarte dla parafian.

W homilii abp. Wojciech Polak powiedział o widzialnym kościele, tym fizycznie zbudowanym, który jest widocznym znakiem wspólnoty Kościoła:

– Moi Drodzy, z Kościołem człowiek wierzący łączy swoje życie. Widzialna budowla staje się dla niego znakiem i miejscem spotkania z Bogiem i jednocześnie doświadczeniem wspólnoty Kościoła zbudowanego już nie z desek czy z kamieni, ale z żywych ludzi, do którego przez sakrament chrztu świętego widzialnie przynależy. Przez sakramenty stajemy się uczestnikami Bożego Życia.

Następnie Prymas Polski dodał, że kościół, jako widzialny znak niewidzialnej łaski Bożej, powinien być zawsze otwartym miejscem spotkań z Bogiem.

– Kościół ma być zawsze otwartym Domem Ojca, a jednym ze znaków tej otwartości są po prostu otwarte drzwi kościoła. Życzę ks. proboszczowi i całej parafialnej wspólnocie, w tym radosnym dniu, aby było tak i tutaj, aby nikt i nigdy, kto przyjdzie na to święte miejsce szukając Boga, nie napotkał chłodu zamkniętych drzwi dosłownie i w przenośni – dodał ks. Prymas.

Na zakończenie przemówił J.E. ks. bp. Jan Tyrawa, biskup diecezji bydgoskiej, który nawiązał do symboliki krzyża.

– Parafia pod wezwaniem Krzyża Świętego pobudza do przemyśleń. Krzyż to cierpienie i Miłość, a ludzie boją się dziś cierpieć. Ks. bp. dodał, że krzyż to także życie, które dziś ma coraz mniejszą wartość. Kościół musi stanąć w obronie życia oraz wartości katolickich i jego powinnością jest głoszenie nauki Chrystusowej nawet, gdy nie podoba się to rządzącym.

Podczas uroczystości były obecne między innymi władze państwowe, samorządowe, wójtowie Osielska i Dobrcza, przedstawiciele Sił Zbrojnych i leśników. Obecni byli również radni różnych szczebli, kapłani diecezji bydgoskiej, archidiecezji gnieźnieńskiej i gdańskiej, przedstawiciele różnych zgromadzeń zakonnych oraz członkowie rady ekonomicznej i parafialnej.

Adrianna Katarzyna Piekarska

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor