Wydarzenia 11 Dec 2017 | Redaktor
26 lat - Radio które mówiło o tym, o czym nie chciano aby mówiono

Obchody w Bydgoszczy

26 lat temu rozpoczęła nadawanie stacja Radia Maryja, która powstała w dzień uroczystości Niepokalanego Poczęcia tj. 8 grudnia 1991r.

Przez te lata wiele było szyderstw i naśmiewań się ze stacji, a tymczasem ona niestrudzenie trwa i przyciąga mnóstwo ludzi, stając się nie tylko przystanią swoiście modlitewną, gromadzącą nie tylko wierzących, ale też swoiście uniwersytecką.

To właśnie na falach tej rozgłośni można, a co za tym idzie i w telewizji TRWAM - poznawać klasyków myśli europejskiej, których żadne inne media nie publikowały do tej pory. Przykładem może być chociażby o. prof. Albert Krąpiec - dziś już nieżyjący, który rzetelnością badacza myśli klasycznej i średniowiecznej słynny był w całym świecie.

Profesorowie KUL często byli zapraszani do programów, a były to i sąosoby z ogromną wiedzą na przykład o całej spuściźnie filozofii klasycznej, zwłaszcza średniowiecznej, którą w czasach komunistycznych chciano wymazać z pamięci całych społeczeństw. Prof. Kiereś, czy prof. Jaroszyński są przykładami takich właśnie klasycznych profesorów.

Zwłaszcza niestrudzenie podejmowane doniosłe tematy w programie pt. Rozmowy Niedokończone, prawdziwie stały się przyczynkiem do głębokiej przemiany całego narodu, do czerpania wiedzy u samych źródeł. Taką możliwość dawało przez 26 lat i wciąż daje właśnie ogólnodostępne Radio Maryja.

Podobnie jeśli chodzi o nadawane wiadomości oraz o charakterystyczny codzienny program Aktualności Dnia, w których można było dowiedzieć się o sprawach państwowych, jakie przez lata były kompletnie pomijane przez najpopularniejsze media, z resztą w sposób celowy.

Jest zatem za co dziękować Bogu i Maryi i właśnie w Bydgoszczy to uczyniono.

9 grudnia w katedrze bydgoskiej miały miejsce uroczystości jubileuszowe, Mszy Świętej przewodniczył ks. bp. Jan Tyrawa, a homilie wygłosił s. nuncjatur w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej ks. abp Jan Romeo Pawłowski.

Na uroczystości byli też obecni między innymi: sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Bartosz Kownacki, wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau oraz posłowie PiS Ewa Kozanecka i Tomasz Latos. Ponadto z osób publicznych pojawiło się także wielu przedstawicieli władz samorządowych.

Całość uroczystości można obejrzeć:

Źródło: TV TRWAM

red.: KB

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor