Wydarzenia 6 Jun 2016 | Redaktor
15-lecie nadania SP nr 2 w Nakle nad Notecią im. Prymasa Tysiąclecia

„Kardynał Stefan Wyszyński jest patronem, a to znaczy również wzorem, na którym wszyscy mogą odważnie budować swoje życie” ¬– mówił 3 czerwca podczas homilii w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Nakle nad Notecią abp Wojciech Polak.

Prymas Polski przewodniczył Eucharystii z okazji 15. rocznicy nadania Szkole Podstawowej nr 2 imienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia.

Arcybiskup podkreślił, że jubileusz jest przede wszystkim okazją do dziękczynienia Bogu za patrona. Jest okazją do zobaczenia, w jaki sposób jego postać kształtuje codzienne życie i postępowanie wielu osób. A wszystko to – według prymasa – jakby w soczewce zbiegło się z uroczystością Najświętszego Serca Pana Jezusa. – Sam Jezus więc swym miłującym sercem pragnie objąć nas wszystkich tak, aby miłość i wdzięczność, które budzą się dziś w naszych sercach, stawały się prawdziwie udziałem nas wszystkich. Biskup, przywołując postać kard. Stefana Wyszyńskiego, cytował: – „Chrześcijanin przypominał nam kard. Stefan Wyszyński – musi mieć bowiem bardzo rozległe serce i musi w tym sercu pomieścić wszystkich, dlatego że jest powołany do miłowania wszystkich. Więc musi bardzo pracować nad swoim sercem, żeby w każdej sytuacji najtrudniejszej, żeby zawsze było otwarte, żeby nikt nie odszedł od zamkniętych drzwi serca”.

Prymas Polski wyraził radość z tego, że od 15 lat nakielskiej szkole patronuje właśnie ten wielki i święty człowiek. – Kardynał Stefan Wyszyński jest patronem, a to znaczy również wzorem, na którym wszyscy – rodzice i nauczyciele, uczniowie i uczennice – mogą odważnie budować swoje życie. W uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa wasz patron przypomina wszystkim o tym, że życie trzeba budować na miłości. Uczy, że prawdziwa miłość nigdy nie będzie samolubna ani zaborcza. Nigdy też nikogo nie poniży ani nie odrzuci. Prawdziwa miłość jest bowiem darem z siebie dla drugiego, jest troską i wyjściem do drugiego człowieka, tak jak uczynił to Jezus, dając sobie na krzyżu przebić serce z miłości do nas – przypomniał.

Doniosły moment nadania placówce imienia Prymasa Tysiąclecia nastąpił 19 czerwca 2001 roku. Uroczystościom religijnym przewodniczył abp Henryk Muszyński, który dokonał także poświęcenia szkolnego sztandaru. – Od tamtej chwili realizujemy program wychowawczy „ABC Społecznej Krucjaty Miłości” autorstwa kard. Stefana Wyszyńskiego. Podążamy również śladami patrona, organizując szkolne wycieczki do miejsc związanych z prymasem, takich jak Komańcza, Stoczek, Prudnik, Warszawa, Zuzela, Gniezno – powiedziała Anna Maćkowska.

Dyrektor szkoły dodała, że co roku obchodzony jest Dzień Patrona Szkoły, będący promocją placówki w środowisku. W przeszłości zorganizowano również Dziecięcą Sesję Naukową „Prymas Wyszyński o dzieciach”. Uczniowie ustalili wówczas, że osoby szczególnie zasłużone dla szkoły otrzymywać będą odznaczenie – Order Stefana Wyszyńskiego. – Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że w tak ważnym dla nas dniu jest z nami prymas Polski – następca naszego patrona. W roku, w którym obchodzimy 1050. rocznicę chrztu Polski, jest to szczególnie wymowne. Kardynał Stefan Wyszyński podczas obchodów milenijnych powiedział: „(...) chrzest udzielony Mieszkowi (...) był otwarciem źródła, które do dziś dnia spływa na głowy rodzących się Polaków”. Wsłuchując się w te słowa, chcemy na swej drodze wciąż czerpać z tego źródła. Wierzymy głęboko, że nasz patron będzie nam w tym pomagał – dodała dyrektor Anna Maćkowska.

Uczniowie, pracownicy i zaproszeni goście obejrzeli program artystyczny, wzięli udział w Mszy św. oraz w festynie dla mieszkańców Nakła nad Notecią.

jm

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor